Czy kredytobiorcy poznają odpowiedzi na ważne pytania? Wkrótce być może się dowiemy, czy Sąd Najwyższy potwierdzi orzeczenia TSUE i stanie po stronie frankowiczów. Decyzje, na które czeka wielu kredytobiorców frankowych mają zapaść 25 kwietna na powiedzeniu Izby Cywilnej. SN ma się pochylić nad pięcioma pytaniami istotnymi dla sytuacji polskich frankowiczów.
Pytania do Sądu Najwyższego dotyczące frankowiczów
Długo odkładane posiedzenie Izby Cywilnej może się wreszcie odbyć, ponieważ sędziowe ze starego nadania stracili większość w IC. A to właśnie oni stopowali wydanie orzeczenia przez Sąd Najwyższy. Sformułowanie pytań w 2021 roku przez pierwszą prezes SN Małgorzatę Manowską poprzedziły dogłębne konsultacje. Nad jakimi pytaniami za trzy tygodnie ma pochylić się Sąd Najwyższy? Przede wszystkim chodzi o powyższe zagadnienia:
- Czy jeśli umowa kredytu frankowego zostanie unieważniona, to powstaną wtedy odrębne roszczenia za spełnione świadczenia na rzecz drugiej strony, czy tylko jedno o rozliczenie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem?
- Kiedy ulegają przedawnieniu roszczenia jednej i drugiej strony?
- Czy banki mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z udzielonego kapitału?
Decyzję o rozpatrzeniu tych kwestii zablokowała większość składająca się głównie z sędziów ze starego nadania działających w Izbie. To spowodowało około dwuletnie opóźnienie. Wspomnieni wyżej sędziowie postanowili skierować zupełnie inne pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dotyczyły niezależności i bezstronności Izby Cywilnej z udziałem nowych sędziów, ustanowionej na mocy ustawy związanych z przepisami unijnymi. Dopiero w styczniu 2024 r. TSUE wydał orzeczenie stwierdzające, że ten wniosek był oczywiście niedopuszczalny, gdyż odpowiedź TSUE nie była niezbędna do tego, aby Izba Cywilna mogła odpowiedzieć na pytania postawione prezes Małgorzatę Manowską.
Co zmieni orzeczenie Sądu Najwyższego?
W związku z tym, że w trakcie trwania tej blokady sądy polskie oraz TSUE udzieliły odpowiedzi na niektóre z tych pytań, dlatego pojawiła się wątpliwość, czy zwołanie Izby Cywilnej jest niezbędne. Zwłaszcza że rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są wiążące dla krajowych sądów. Z drugiej stronu w orzecznictwie nadal istnieją rozbieżności, które warto byłoby ujednolicić.
Kredyt frankowy Lublin – pomoc Kancelarii Nowak i Wspólnicy
Masz kredyt frankowy i przytłaczają Cię wysokie raty? Spłaciłeś kredyt, ale słysząc historie frankowiczów, którzy unieważniają umowy i odzyskują od banków pieniądze? Weź sprawy w swoje ręce i sprawdź, co możesz zrobić ze swoim kredytem. Eksperci z Kancelarii Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy oferują kompleksową pomoc dla kredytobiorców. Analiza umowy jest bezpłatna i niezobowiązująca.