fbpx

Spłacone kredyty frankowe – czy to zamknięty temat, czy może byli frankowicze powinni również dochodzić roszczeń od banków? Kilkanaście lat temu setki tysięcy Polaków zdecydowało się na zaciągnięcie kredytów hipotecznych denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego. Niestety, wielu z nich zaczęło odczuwać konsekwencje nagłych zmian kursu waluty, co skutkowało wzrostem zadłużenia. Przełomem okazała się głośna sprawa państwa Dziubaków, która zapoczątkowała lawinę pozwów frankowiczom przeciwko bankom.

Problemy związane z kredytami frankowymi w Polsce narastały od momentu gwałtownego wzrostu kursu franka szwajcarskiego w 2015 roku. Wiele osób zaczęło dostrzegać trudności w spłacie zobowiązań, a ich miesięczne raty znacznie wzrosły. Ta sytuacja skłoniła wielu frankowiczów do podjęcia działań prawnych w celu ochrony swoich interesów, a wiele kancelarii prawnych zaczęło kompleksowo zajmować się sprawami frankowymi.

spłacony kredyt frankowy Kancelaria Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy

Spłacone kredyty frankowe a możliwość dochodzenia roszczeń

Choć dla niektórych wydawało się, że spłacenie kredytu frankowego zakończy sprawę, to dla wielu frankowiczów to dopiero początek walki o sprawiedliwość. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niektóre praktyki banków w zakresie udzielania kredytów frankowych za nieuczciwe, co otworzyło drogę kredytobiorcom do dochodzenia roszczeń. Frankowicze zaczęli masowo wygrywać z bankami, a kolejne wyroki TSUE tylko potwierdzały szeroką ochronę praw konsumentów. Co ważne, spłacony kredyt frankowy nie zamyka drogi do skierowania roszczeń przeciwko bankom. Dotyczy to zarówno kredytów frankowych spłaconych przed terminem, jak i zgodnie z harmonogramem. Eksperci z Kancelarii Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy z Lublina pomagają frankowiczom, którzy już spłacili swój kredyt CHF, odzyskać od banku niesłusznie naliczone kwoty.

Spłacone kredyty frankowe – jak odzyskać pieniądze od banku?

Linia orzecznicza w sprawach frankowych jest już mocno ugruntowana, przede wszystkim dzięki prokonsumenckim wyrokom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Frankowicze wygrywają 98% spraw, z czego zdecydowana większość kończy się stwierdzeniem nieważności umowy kredytu frankowego. Osoby, które spłaciły kredyty frankowe, również mają prawo dochodzić roszczeń od banków. Wśród podstawowych argumentów znajdują się nieprawidłowe informacje udzielane przez banki dotyczące ryzyka związanego z kursem franka, brak przejrzystości w umowach kredytowych oraz zarzuty dotyczące nieuczciwego przeliczania kursu walut.

Frankowicze wygrywają z bankami

W ostatnich latach frankowicze coraz odważniej kierują roszczenia przeciwko bankom. Sądy coraz częściej przyznają rację kredytobiorcom, uznając praktyki banków za niezgodne z prawem. Umowy zawierające klauzule abuzywne są unieważniane, a kredytobiorcy odzyskują pieniądze. To z kolei zwiększa motywację innych frankowiczów do podjęcia walki o swoje prawa i jednocześnie zmusza banki do zwiększania rezerw na kredyty frankowe. Żeby zminimalizować straty, banki proponują frankowiczom ugody, jednak mimo że proces sądowy jest dłuższym rozwiązaniem, to pozwala osiągnąć lepsze rezultaty finansowe. Jeśli masz wątpliwości, co jest lepsze: ugoda z bankiem czy proces sądowy, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co możesz zyskać, pozywając bank.

kredyt hipoteczny frankowy
Kancelaria Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy

Kredyt spłacony – cesja czy pozew sądowy?

Zarówno frankowicze z aktywnym, jak i spłaconym kredytem frankowym mogą z wielkim prawdopodobieństwem wyjść zwycięsko sporu z bankiem. Kluczem jest staranne wybranie kancelarii frankowej, która będzie nieocenionym wsparciem dla frankowiczów w trakcie procesu sądowego. Wprawdzie istnieje szybsze rozwiązanie problemu frankowiczów ze spłaconymi kredytami, lecz nie jest tak opłacalne jak droga sądowa. Chodzi o odsprzedaż spłaconego kredytu frankowego firmom, które w zamian przelewają byłym frankowiczom wynagrodzenie na konto. Z kolei pozywając bank, trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo proces sądowy może potrwać kilka lat. Jednak wysokość rekompensaty po korzystnym prawomocnym wyroku z pewnością przewyższy korzyści cesji spłaconego kredytu frankowego.

Podsumowując, walka frankowiczów o sprawiedliwość staje się coraz bardziej medialna i skuteczna. Mimo że nie jest to łatwa droga, sukcesy sądowe oraz coraz większa świadomość społeczna wokół problemu kredytów frankowych dają nadzieję na poprawę sytuacji dla tysięcy osób dotkniętych tym problemem. Dochodzenie roszczeń od banków po spłacie kredytu staje się ważnym elementem procesu naprawy sytuacji finansowej, z której warto skorzystać.