Czy wiesz, ile trwa proces frankowy? W mediach słyszy się wiele optymistycznych informacji dotyczących spraw frankowych. Według statystyk prowadzonych przez Kancelarię, Jakubowska, Dyś i Wspólnicy frankowicze wygrywają ok 95-99% spraw sądowych. Z drugiej zaś strony w ostatnich latach bardzo wzrosła liczba wniesionych pozwów w sprawach kredytów frankowych, co może wpływać na czas rozpoznania sprawy. Zatem jak długo trwa proces frankowy i ile trzeba czekać na wyrok w sprawie kredytu CHF? Jaki będzie czas trwania procesu frankowego w 2025 roku? Te pytania zadają sobie wszyscy, którzy myślą o skierowaniu sprawy na drogę sądową, ale również i Ci, którzy ten ważny krok już zrobili.
Ile trwa proces frankowy?
Sprawy frankowe są kierowane głównie do sądów okręgowych jako sądów I instancji. Następnie w przypadku apelacji sprawę przejmują sądy apelacyjne. Aby uzyskać informacje na temat szacowanej długości postępowania o unieważnienie umowy kredytu CHF w 2025 r., warto odwołać się do konkretnych danych dotyczących średnich czasów trwania postępowania przed sądem I i II instancji w różnych miastach Polski. Z danych tych wynika, że na wyrok sądu I instancji czeka się średnio 555 dni. Jednak sytuacja może kształtować się nieco odmiennie, w zależności od lokalizacji sądu. Najkrócej czeka się na zakończenie sprawy w Suwałkach, zaś najdłużej w Warszawie.
Sprawy frankowe – wyrok I instancji
Poniżej wskazujemy średni czas oczekiwania w wybranych miastach Polski:
- Suwałki – 216 dni.
- Lublin – 270 dni.
- Częstochowa – 303 dni.
- Elbląg – 350 dni.
- Tarnobrzeg – 353 dni.
- Białystok – 387 dni.
- Opole – 686 dni.
- Zamość – 726 dni.
- Radom – 754 dni.
- Łódź – 780 dni.
- Gdańsk – 821 dni.
- Wrocław – 958 dni.
- Warszawa – 1153 dni.

Sprawy frankowe – wyrok II instancji
Postępowanie przed sądem I instancji niejednokrotnie nie kończy postępowania. Strona przegrywająca ma prawo złożyć apelację, a to powoduje, że sprawa się przedłuży. Średni czas trwania postępowania apelacyjnego w sprawach frankowych wynosi 430 dni. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku spraw przed sądem I instancji, czas ten jest różny, w zależności od miasta:
- Lublin – 274 dni.
- Gdańsk – 338 dni.
- Wrocław – 342 dni.
- Szczecin – 365 dni.
- Białystok – 452 dni.
- Warszawa – 464 dni.
- Kraków – 541 dni.
- Katowice – 574 dni.
Co wpływa na długość sprawy frankowej?
Na to, ile trwa proces frankowy mają wpływ następujące czynniki:
- Liczba spraw, która trafi do danego sądu.
- Stopień skomplikowania sprawy.
- Wybór pełnomocnika do reprezentowania w sprawie frankowej.
- Decyzja banku o kontynuowaniu sprawy przed sądem apelacyjnym.
Ugoda frankowa a czas trwania postępowania
Banki bardzo dobrze wiedzą, że to, ile trwa proces frankowy, ma wpływ na podejmowane przez frankowiczów decyzje odnośnie kontynuowania postępowania lub też zawarcia ewentualnej ugody z bankiem. Dlatego też wraz z toczącym się procesem, „wabią” kredytobiorców coraz korzystniejszymi propozycjami ugodowego zakończenia sprawy. Należy jednak pamiętać, że pozornie atrakcyjne warunki w praktyce mogą okazać się nie aż tak korzystne, jak przedstawia je bank. Dlatego zawsze w przypadku uzyskania od banku propozycji zawarcia porozumienia należy skontaktować się z kancelarią frankową. Doświadczeni eksperci przeanalizują sytuację i wskażą najlepsze rozwiązanie. Radca prawny lub adwokat od spraw frankowych dokładnie wyjaśnią, co można uzyskać dzięki zawarciu ugody frankowej, a co w przypadku korzystnego wyroku sądowego.

Korzyści długiego oczekiwania na wyrok sądu w sprawach frankowych 2025
To jak długo trwa postępowanie o unieważnienie umowy kredytu w CHF, przekłada się na realne korzyści finansowe dla kredytobiorcy. W sprawach kredytów frankowych można bowiem żądać od banku odsetek ustawowych za opóźnienie już od momentu wezwania banku do zapłaty (reklamacji), ewentualnie od momentu złożenia pozwu przeciwko bankowi. Odsetki naliczane są przy tym od sumy rat kapitałowo-odsetkowych dochodzonych pozwem, która opiewa często na kilkaset tysięcy złotych.
Dodatkowo w trakcie trwania procesu, w wielu przypadkach istnieje możliwość zawieszenia płatności rat na czas trwania postępowania (zabezpieczenie wydawane przez sąd).
Proces frankowy 2025 – podsumowanie
Czas trwania spraw frankowych różni się w zależności od miasta, w którym prowadzona jest sprawa czy też stopnia skomplikowania sprawy. Pamiętaj, że jeżeli korzystasz z pomocy doświadczonej kancelarii frankowej, Twoje zaangażowanie w sprawę nie jest duże. Nie musisz stawiać się na każdej rozprawie, pisać skomplikowanych pism procesowych, a radca prawny czy adwokat od spraw frankowych będzie czuwał nad przebiegiem postępowania za Ciebie. Właśnie dlatego sprawę frankową warto powierzyć w dobre ręce. Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy – profesjonalna kancelaria frankowa w Lublinie oferuje kompleksową pomoc prawną frankowiczom z Lublina i nie tylko. Jeżeli jeszcze nie zdecydowałeś się na złożenie pozwu w sprawie kredytu CHF, rok 2025 to rok, w którym warto zawalczyć o swoje prawa.
Autorka artykułu: radca prawny Paulina Buława-Wawro
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.