Kredyt frankowy PKO BP S.A. to problem, z którym borykają się tysiące frankowiczów w Polsce posiadający kredyty CHF. PKO BP S.A. jest jednym z liderów wśród banków, pod kątem liczby toczących się procesów sądowych w sprawach frankowych. Co istotne, sprawy frankowe przeciwko Bankowi PKO BP dotyczą umów kredytów denominowanych zawartych przez klientów bezpośrednio z Bankiem PKO BP S.A. oraz umów kredytów indeksowanych do CHF zawartych przez klientów z Nordea Bank Polska S.A.
Posiadasz kredyt indeksowany lub denominowany i chcesz się dowiedzieć jakie orzeczenie możesz uzyskać w sprawie kredytu frankowego PKO BP S.A.? Co dla Ciebie jest korzystniejsze unieważnienie umowy kredytu czy jej odfrankowienie? Jakie masz szanse na unieważnienie kredytu frankowego w PKO BP? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziesz w artykule.
Kredyt frankowy PKO BP – unieważnienie umowy
Unieważnienie umowy kredytu frankowego PKO BP to stwierdzenie przez Sąd, że umowa nie może być dalej wykonywana, bowiem jest obarczona klauzulami niedozwolonymi. Aktualnie w orzecznictwie krajowym możliwość unieważnienia nie budzi wątpliwości umowy zarówno kredytu denominowanego jak i indeksowanego do waluty obcej.
Jakie skutki wiążą się z unieważnieniem kredytu frankowego PKO BP?
- Umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.
- Frankowicze PKO BP zostają zwolnieni z obowiązku uiszczania rat kredytu.
- Strony umowy kredytu zobowiązane są do wzajemnego rozliczenia. Rozliczenie następuje na podstawie potrącenia wierzytelności jakie przysługują stronom. Kredytobiorca zwraca do banku kwotę otrzymanego kapitału. Z kolei bank zwraca frankowiczom wszystkie wpłacone na rzecz banku kwoty (kredyty frankowe są często nadpłacone, w związku z czym kredytobiorcy odzyskują od banku znaczące należności wraz z odsetkami za opóźnienie).
- Następuje wykreślenie hipoteki.
Kredyt frankowy PKO BP – czym różni się odfrankowienie od unieważnienia?
Unieważnienie umowy kredytowej nie jest jedynym możliwym rozstrzygnięciem w procesie frankowym. Sąd może również odfrankowić umowę kredytową. Najprościej rzecz ujmując, odfrankowienie oznacza usunięcie wadliwych klauzul z umowy kredytowej PKO BP. Umowa nadal będzie obowiązywać, ale w zmienionej formie. Różnice pomiędzy odfrankowieniem, a unieważnieniem umowy kredytowej są widoczne w skutkach, które wywołują.
Co oznacza dla stron umowy kredytowej odfrankowienie?
- Umowa kredytowa zawarta pomiędzy frankowiczami a bankiem nadal pozostaje w mocy.
- Z umowy zostaje usunięty mechanizm indeksacji / denominacji do waluty obcej.
- Umowa zostaje przekształcona w kredyt złotowy, ale przy zachowaniu dotychczasowego oprocentowania jak dla kredytu indeksowanego lub denominowanego do waluty obcej.
- Bank jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconych rat kredytu.
Sąd może zadecydować o odfrankowieniu wyłącznie w sytuacji, gdy będzie ono korzystniejsze dla frankowiczów PKO BP od unieważnienia umowy kredytowej. W zdecydowanej większości spraw to właśnie unieważnienie umowy kredytu frankowego PKO BP jest bardziej korzystne dla kredytobiorcy, jednak zależy to od indywidualnej oceny sytuacji frankowiczów.
Jak unieważnić umowę kredytową w PKO BP?
Pierwszym krokiem w przypadku spraw związanych z kredytem we frankach w PKO BP zawsze jest dostarczenie zebranej dokumentacji bankowej do Kancelarii. Eksperci dokonają szczegółowej analizy umowy kredytu frankowego PKO BP, aneksów, regulaminów czy porozumień. Kancelaria frankowa bazując na swoim doświadczeniu, będzie w stanie dokładnie przeanalizować umowę kredytu frankowego PKO BP, identyfikując wszelkie niedozwolone klauzule w jej treści.
Czy frankowicze wygrywają z bankiem PKO BP?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca! Orzeczenia sądów krajowych potwierdzają, że umowy dotyczące kredytów frankowych PKO BP są nieważne. Na korzystne wyroki mogą liczyć również frankowicze z Lublina. Lubelskie Sądy podtrzymują utartą linię orzeczniczą i wydają korzystne dla konsumentów wyroki. Chcesz sprawdzić, czy Twoja umowa zawiera klauzule niedozwolone oraz jakie masz szanse na korzystny wyrok? Skontaktuj się z doświadczonymi prawnikami z Kancelarii Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy z Lublina. Nasz zespół ekspertów specjalizuje się w pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń od PKO BP oraz innych banków.
Autorka artykułu: radca prawny Dominika Brodziak, zastępca kierownika Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy