Kredyt frankowy Raiffeisen – co powinieneś wiedzieć, jeśli spłacasz lub spłaciłeś zobowiązanie w tym banku?
Kredyty frankowe Raiffeisen Bank były produktami bardzo popularnym w Polsce w pierwszej dekadzie XXI w. Wiele z tych kredytów zostało udzielonych przez Raiffeisen Bank Polska oraz Polbank EFG.
W ostatnich latach Raiffeisen Bank International AG, który przejął portfel kredytów frankowych, przegrywa znakomitą większość spraw sądowych związanych z tymi kredytami. Według statystyk w 2021 r. Raiffeisen przegrał około 99% spraw sądowych w pierwszej i drugiej instancji. Sądy unieważniają umowy kredytowe uznając je za nieuczciwe wobec kredytobiorców. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego są zapisy umowy, które są niezgodne z prawem.
Klauzule abuzywne w kredytach frankowych Raiffeisen
Klauzule niedozwolone (klauzule abuzywne) to postanowienia umowne, które są uznawane za nieuczciwe wobec konsumentów. W przypadku kredytów frankowych Raiffeisen wiele umów zawierało takie klauzule. Najczęstszymi postanowieniami niedozwolonymi zawartymi w umowach kredytowych były:
- Klauzule dotyczące przeliczenia waluty. Umowy zawierały zapisy, które pozwalały bankowi jednostronnie ustalać kurs wymiany walut, co prowadziło do nieprzewidywalnych kosztów kredytu dla kredytobiorców.
- Zapisy dotyczące zmiany oprocentowania. Niektóre umowy zawierały postanowienia, które umożliwiały bankowi dowolną zmianę oprocentowania bez jasnych kryteriów.
- Klauzule dotyczące ubezpieczenia. Umowy mogły zawierać postanowienia, które obowiązywały kredytobiorców do wykupienia ubezpieczeń na warunkach narzuconych przez bank.

Są to oczywiście jedynie niektóre naruszenia interesów konsumenta. Jeżeli posiadasz kredyt frankowy Raiffeisen Bank i podejrzewasz, że Twoja umowa zawiera klauzule niedozwolone, warto skonsultować się z kancelarią frankową z Lublina. Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy zajmuje się prawem konsumentów i reprezentuje ich w sporach sądowych z instytucjami finansowymi. Eksperci z kancelarii frankowej z Lublina podejmą się analizy Twojej umowy kredytu frankowego Raiffeisen i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. Jeżeli rzeczywiście w Twojej umowie będą znajdowały się zapisy niedozwolone, zostaniesz o tym poinformowany. Następnie przedstawimy Ci konkretną ścieżkę działania w Twojej sprawie. Ze strony Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy otrzymasz wsparcie profesjonalistów – adwokatów i radców prawnych – aż do prawomocnego zakończenia sporu i rozliczenia z bankiem. Warto jest również wspomnieć o tym, że obecne orzecznictwo, zarówno sądów powszechnych, Sadu Najwyższego jak i orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jest niezwykle prokonsumenckie i pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku w sprawie.
Kredyt frankowy Raiffeisen – jak go unieważnić?
Na czym zatem polega unieważnienie umowy kredytowej zawartej w Raiffeisen? Jak zaznaczyłem wyżej, aby doszło do ustalenia nieistnienia stosunku prawnego przez sąd, dana umowa musi zawierać wady prawne. Będą one stanowiły podstawę do unieważnienia konkretnej umowy. Pamiętaj również, że spłacony kredyt w banku Raiffeisen nie stoi na przeszkodzenie żądaniu zwrotu wpłaconych na rzecz banku kwot.
Zainicjowanie procesu sądowego, którego skutkiem może być unieważnienie umowy kredytu frankowego Raiffeisen, rozpoczyna się od złożenia pozwu. Aby uzyskać satysfakcjonujący nas wynik postępowania sądowego, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy specjalizują się w sprawach kredytów frankowych Raiffeisen. Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy to zespół prawników, adwokatów oraz radców prawnych, którzy pomogą Ci w dochodzeniu swoich praw. Pozew, który zostanie sporządzony w Twoim imieniu będzie zawierał stanowisko w sprawie. Znajdą się w nim:
- opis stanu faktycznego,
- wyliczenie naruszeń, których dopuścił się Bank Raiffeisen,
- argumentację prawną na poparcie naszego stanowiska.
Samo unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że umowa taka jest traktowana w taki sposób, jakby nigdy nie została zawarta. W praktyce obie strony – Raiffeisen i frankowicze, muszą zwrócić sobie wzajemnie pobrane świadczenia. Bank zwraca wszystkie pobrane od kredytobiorcy środki, zaś kredytobiorca zwraca bankowi kwotę otrzymanego kapitału.
Autor artykułu: adwokat Maciej Szkalej
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.