Ochrona konsumenta – jest to zagadnienie, które w ostatnim czasie odbija się szerokim echem zarówno w mediach tradycyjnych jak i mediach społecznościowych. Bank, traktowany przez większość osób jako instytucja zaufania publicznego powinien swoim działaniem zapewniać równowagę obu stron zawieranej umowy. Jednakże błędy w umowie kredytu gotówkowego mogą prowadzić do tzw. sankcji kredytu darmowego.
Kiedy umowa podlega sankcji kredytu darmowego?
Umowy zawierające postanowienia sprzeczne z ustawą o kredycie konsumenckim oferował swoim klientom także bank Credit Agricole. Najczęstsze wady tych umów dotyczą nieprawidłowo określonego oprocentowania, niewłaściwie obliczoną kwotę kredytu czy też generowania dodatkowego zysku z naliczania odsetek od kwot prowizji za udzielony kredyt. Jaka umowa może podlegać sankcji kredytu darmowego Credit Agricole?
- Umowa, w której kwota kredytu nie może przekroczyć 255 550,00 zł
- Umowa, która została zawarta po 18 grudnia 2011 r.
- Umowa, w której kredytobiorca występuje jako konsument
- Umowa, w której kredyt został przeznaczony na cele prywatne – nie związane z działalnością zawodową
- Umowa, w której zabezpieczeniem NIE jest nieruchomość
- Umowa, która nadal jest wykonywana (kredyt nadal jest spłacany) lub został spłacony nie dalej niż 12 miesięcy przed złożeniem oświadczenia o skorzystaniu z sankcji
Najczęstsze błędy w umowach kredytowych
Naruszenie przepisów ustawy o kredycie konsumenckim prowadzi do możliwości dochodzenia przez konsumenta zwrotu odsetek oraz zwrotu prowizji od Credit Agricole. Jakie kroki należy podjąć, aby móc skorzystać z sankcji i uzyskać darmowy kredyt w Credit Agricole?
Początkiem całej procedury jest dokładna analiza zawartej umowy pod kątem naruszeń wskazanej ustawy. W tym celu warto zwrócić się do profesjonalisty. Kancelaria świadcząca usługi związane z dochodzeniem roszczeń przeciwko Bankowi dokona weryfikacji postanowień umowy pod kątem błędów, za które ustawodawca przewidział sankcję w postaci zwrotu odsetek, prowizji oraz innych kosztów związanych z kredytem czy pożyczką gotówkową. Taką ofertę posiada kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy z Lublina. Jeśli występowanie takich wad zostanie potwierdzone, kolejnym krokiem jest złożenie oświadczenia do Banku Credit Agricole. Takie oświadczenie powinno zawierać szczegółowe informacje takie jak:
- dane osobowe,
- oznaczenie umowy kredytu lub pożyczki (czyli numer oraz data zawarcia)
- wymienione wady, które uprawniają do skorzystania z darmowego kredytu Credit Agricole
Jak uzyskać darmowy kredyt w Credit Agricole?
W tym celu warto kontynuować współpracę z profesjonalistą, gdyż Bank niejako automatycznie odrzuca takie oświadczenie i sformułowane w nim zarzuty wobec umowy. W takim przypadku pomocna może okazać się kancelaria z Lublina, taka jak Nowak, Dyś i Wspólnicy. W takiej sytuacji konsument ma prawo do wystąpienia ze swoimi roszczeniami na drogę sądową. Złożenie pozwu poprzedza skierowanie wezwania do zapłaty. Jeśli Bank nadal będzie kwestionował roszczenia konsumenta i odmówi wypłaty jakichkolwiek środków, ostatnim etapem będzie postępowanie przed sądem. Wówczas kluczowe staje się wsparcie doświadczonego prawnika, który pomoże sformułować pozew, przygotować odpowiednie argumenty i zebrać konieczne dowody, a także reprezentować kredytobiorcę przed sądem. Udział w rozprawie sądowej ze wsparciem pełnomocnika pozwoli istotnie ograniczyć związany z tym stres. Uwzględnienie pozwu przez sąd sprawi, że Bank Credit Agricole będzie zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych odsetek oraz prowizji, a dalsza spłata będzie obejmowała raty, które staną się niższe, gdyż będą obejmowały wyłącznie kapitał kredytu.
Sankcja kredytu darmowego a kancelaria prawna
Poza reprezentacją przed sądem współpraca z doświadczoną Kancelarią może obejmować także przeprowadzenie negocjacji z Bankiem zmierzających do ugodowego rozwiązania sporu. Dotychczasowe doświadczenie Kancelarii Nowak Dyś i Wspólnicy wskazuje, że warto walczyć o swoje prawa. Nieuczciwe postanowienia zawarte w umowie kredytu gotówkowego w Credit Agricole nie powinny prowadzić do pomnażania zysku Banku kosztem konsumenta, który podlega szczególnej ochronie prawnej. Jednak to wyłącznie aktywna postawa konsumenta i determinacja do zainicjowania całego postępowania może doprowadzić do skutecznego uzyskania rekompensaty od Banku.
Powyższy tekst stanowi informację o wykonywaniu zawodu Adwokata.
autor artykułu: adw. Katarzyna Tylec-Winiarska