Ugody frankowe w 2025 roku są proponowane coraz większej liczbie frankowiczów posiadających kredyty CHF. Jest to odpowiedź na rosnącą liczbę spraw frankowym wytoczonych przeciwko bankom, a także przychylne na rzecz frankowiczów orzecznictwo.
Dlaczego banki proponują ugody frankowe w 2025 roku?
- Rosnąca liczba przegranych spraw sądowych. Wysoki odsetek wygranych przez frankowiczów spraw skłania banki do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
- Ograniczenie strat finansowych. Ugody frankowe w 2025 roku pozwalają bankom na zmniejszenie kosztów związanych z długotrwałymi procesami sądowymi. Ponadto zmniejszają wysokość potencjalnych odsetek, które bank musiałby zapłacić po zakończeniu wieloletniego procesu frankowego.
- Poprawa wizerunku. Proponowanie ugód frankowych w 2025 roku może pomóc w odbudowie zaufania klientów i poprawie reputacji instytucji finansowych.
Które banki oferują ugody frankowe w 2025 roku?
W Polsce obecnie większość banków wobec których toczą się liczne postępowania sądowe proponuje ugody frankowe. Do najbardziej zaangażowanych w te działania należą:
- mBank S.A.
- PEKAO S.A.
- BPH S. A.
- Millennium Bank S A.
- Deutsche Bank S.A.
- BNP Paribas Bank Polska S. A.

Ugody frankowe w 2025 roku – jakie warunki proponują banki?
Warunki ugód frankowych mogą różnić się w zależności od banku, ale najczęściej obejmują one przede wszystkim:
- Zmianę waluty kredytu na złotówki z zastosowaniem oprocentowania WIBOR.
- Umorzenie części salda zadłużenia.
- Albo umorzenie całości salda zadłużenia i zapłatę określonej kwoty.
- Przeliczenie salda kredytu po średnim kursie NBP i przewalutowanie kredytu na PLN.
- Negocjacje indywidualnych warunków.
Kto może skorzystać z propozycji ugody frankowej w 2025 roku?
Ugody skierowane są do dwóch grup kredytobiorców:
- Osób, które wciąż spłacają kredyt frankowych i nie zdecydowały się na wniesienie pozwu przeciwko bankowi.
- Kredytobiorców, którzy już podjęli działania prawne i dochodzą swoich roszczeń w sądzie.
Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem w 2025 roku?
Decyzja o zawarciu ugody z bankiem powinna być dokładnie przemyślana oraz poprzedzona dokładną analizą prawną projektu ugody. Plusem ugody jest możliwość szybszego zakończenia sporu, który potencjalnie może trwać kilka kolejnych lat. Takie rozwiązanie docelowo wpłynie także na uniknięcie dodatkowych kosztów sądowych przez kredytobiorcę oraz zmniejszy stres wynikający z dalszego postępowania. Z drugiej strony warunki ugody frankowej w 2025 r. zwykle są mniej korzystne niż potencjalne korzyści wynikające z unieważnienia kredytu CHF w procesie sądowym. W tym miejscu warto jest więc zastanowić się i porównać, jak będzie wyglądać Twoja indywidualna sytuacja i która opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

W 2025 roku wiele banków w Polsce oferuje ugody frankowe, starając się rozwiązać spory z kredytobiorcami poza sądem. Decyzja o przyjęciu takiej propozycji powinna być poprzedzona dokładną analizą i konsultacją z ekspertem z kancelarii frankowej z Lublina – Jakubowska, Dyś i Wspólnicy. Banki w początkowym etapie bardzo często proponują gorsze warunki ugody i zapłatę niskiej kwoty, dlatego tak ważne jest, aby podjąć negocjacje z bankiem. Jeśli potrzebujesz pomocy i konsultacji w kwestii zawarcia ugody z bankiem nasza kancelaria frankowa pomoże w ocenie i negocjacji warunków ugody, zapewniając wsparcie doświadczonych prawników od spraw frankowych.
Autorka artykułu: radca prawny Gabriela Sikora-Hajczuk
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.