Frankowicze 2025 – co ich spotka w nowym roku? W pierwszej kolejności należy wskazać, iż sam 2024 r. był rokiem przełomowym dla ukształtowanej linii orzeczniczej w sprawach frankowych obowiązującej w krajach Unii Europejskiej, ale także niezwykle ważnym rokiem dla polskiej linii orzeczniczej.

12 stycznia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie w sprawie C-488/23. TSUE ostatecznie przesądził w nim o niedopuszczalności waloryzacji roszczeń banków dochodzonych z tytułu nieważnej umowy kredytowej zawierającej niedozwolone postanowienia. Następnie 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała długo oczekiwaną uchwałę o sygn. akt: III CZP 25/22.

Uchwała odpowiedziała na kluczowe pytania wskazując, że:

 

  • Nie ma możliwości zastąpienia niedozwolonych postanowień umownych innymi przepisami prawa.
  • Zarówno roszczenie frankowicza (o unieważnienie umowy i zapłatę), jak i roszczenie banku (o zapłatę) są odrębne względem siebie i mogą być dochodzone samodzielnie.
  • Termin przedawnienia po stronie przedsiębiorcy (banku) zaczyna biec od dnia następnego, w którym to konsument (frankowicz) oświadczył, że nie wyraża zgody na umowę kredytu zawierającą abuzywne postanowienia.
  • W sytuacji, gdy umowa kredytu zostaje uznana za nieważną z uwagi na niedozwolone postanowienia, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron stosunku odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu świadczenia.
frankowicze 2025 Sąd Najwyższy Warszawa kancelaria frankowa Lublin

Głos Sądu Najwyższego w sprawach frankowiczów

W 2024 r. Sąd Najwyższy pochylił się nad tematykom kredytów frankowych poprzez:

  • Wyjaśnienie w wyroku z dnia 30 kwietnia 2024 r. o sygn. akt: II CSKP 1531/22. Bank nie ma możliwości skutecznego wezwania konsumenta do zwrotu kapitału wypłaconego, jeżeli w tym samym czasie kwestionuje nieważność umowy kredytowej.
  • Wykluczenie w uchwale z dnia 19 czerwca 2024 r. o sygn. akt: III CZP 31/23 możliwości podnoszenia zarzutu zatrzymania, w sytuacji gdy obie strony świadczenia pieniężnego mają możliwość podniesienia zarzutu zatrzymania.
  • Odniesienie się do problematyki frankowiczów związanych umową z upadłym Getin Bankiem. SN wydał uchwałę z dnia 19 września 2024 r. o sygn. akt: III CZP 5/24, w której to wskazał, że postępowanie sądowe o ustalenie nieistnienia umowy kredytu przeciwko bankowi w upadłości może zostać podjęte z chwilą ustanowienia syndyka.

Frankowicze 2025 – jakie nowości w sprawach frankowych?

W 2025 r. Ustawodawca zapowiada wejście w życie tzn. ustawy frankowej, która z pewnością wpłynie na długość procesów sądowych w sprawach frankowych.

Frankowicze 2025 – automatycznie zawieszenie płatności rat

Najbardziej realną zmianą i pomocą dla frankowiczów z zapowiadanej ustawy frankowej w 2025 r. jest automatyczne wstrzymanie obowiązku spłaty kredytu przez konsumenta od chwili doręczenia odpisu pozwu do banku. Obecnie by frankowicz otrzymał zawieszenie płatności rat w trakcie postępowania sądowego, konieczne jest wydanie w toku sprawy prawomocnego postanowienia. Jest ono konsekwencją uwzględnienia przez sąd złożonego przez frankowicza wniosku o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kredytu na czas toczącego się postępowania sądowego.

Frankowicze 2025 a kwestia ugód z bankiem

Dalszą zmianą, jaka ma nastąpić jest powstanie systemu umożliwiającego elektroniczne zatwierdzanie ugód z bankiem oraz wprowadzenie jednolitego wzorca ugody. Należy wskazać, iż już pod koniec 2024 r. banki przyjęły dwie strategie działania. Po pierwsze w wielu sprawach rezygnowały z wnoszenia apelacji od korzystnych dla frankowiczów wyroków sądów pierwszej instancji. Na chwilę obecną nie da się znaleźć wspólnego wytłumaczenia dla tych spraw, w których to banki zrezygnowały z zaskarżania wyroku. Drugim znaczącym działaniem banku stresującym dla frankowiczów było wzywanie kredytobiorców do zwrotu kapitału. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż trend zaprzestania zaskarżania korzystnych wyroków związanych z unieważnianiem kredytu frankowego w 2025 r. przekształci się w rozsyłanie kredytobiorcom korespondencji zwierającej wezwania.

frankowicze 2025 kancelaria frankowa Lublin Nowak Dyś i Wspólnicy

Co może zrobić kancelaria frankowa z Lublina dla kredytobiorców w 2025 r.?

Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy z siedzibą w Lublinie posiada bogate doświadczenie w zakresie pomocy dla frankowiczów polegającej na unieważnianiu kredytu CHF. Skontaktuj się z kancelarią frankową z Lublina w celu analizy umowy kredytu udzielonego w walucie CHF. Następnie rozpocznij działania zmierzające do rozwiązania swojego problemu. Kancelaria posiada grono radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych. Powierzając prowadzenie swojej sprawy naszej kancelarii frankowej w Lublinie, masz gwarancję kompleksowej pomocy w zakresie powierzonej sprawy frankowej.

Autorka artykułu: Adwokat Magdalena Dulemba-Majczak

Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.