Frankowicze 2025 – co ich spotka w nowym roku? W pierwszej kolejności należy wskazać, iż sam 2024 r. był rokiem przełomowym dla ukształtowanej linii orzeczniczej w sprawach frankowych obowiązującej w krajach Unii Europejskiej, ale także niezwykle ważnym rokiem dla polskiej linii orzeczniczej.
12 stycznia 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie w sprawie C-488/23. TSUE ostatecznie przesądził w nim o niedopuszczalności waloryzacji roszczeń banków dochodzonych z tytułu nieważnej umowy kredytowej zawierającej niedozwolone postanowienia. Następnie 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała długo oczekiwaną uchwałę o sygn. akt: III CZP 25/22.
Uchwała odpowiedziała na kluczowe pytania wskazując, że:
- Nie ma możliwości zastąpienia niedozwolonych postanowień umownych innymi przepisami prawa.
- Zarówno roszczenie frankowicza (o unieważnienie umowy i zapłatę), jak i roszczenie banku (o zapłatę) są odrębne względem siebie i mogą być dochodzone samodzielnie.
- Termin przedawnienia po stronie przedsiębiorcy (banku) zaczyna biec od dnia następnego, w którym to konsument (frankowicz) oświadczył, że nie wyraża zgody na umowę kredytu zawierającą abuzywne postanowienia.
- W sytuacji, gdy umowa kredytu zostaje uznana za nieważną z uwagi na niedozwolone postanowienia, nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron stosunku odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu świadczenia.

Głos Sądu Najwyższego w sprawach frankowiczów
W 2024 r. Sąd Najwyższy pochylił się nad tematykom kredytów frankowych poprzez:
- Wyjaśnienie w wyroku z dnia 30 kwietnia 2024 r. o sygn. akt: II CSKP 1531/22. Bank nie ma możliwości skutecznego wezwania konsumenta do zwrotu kapitału wypłaconego, jeżeli w tym samym czasie kwestionuje nieważność umowy kredytowej.
- Wykluczenie w uchwale z dnia 19 czerwca 2024 r. o sygn. akt: III CZP 31/23 możliwości podnoszenia zarzutu zatrzymania, w sytuacji gdy obie strony świadczenia pieniężnego mają możliwość podniesienia zarzutu zatrzymania.
- Odniesienie się do problematyki frankowiczów związanych umową z upadłym Getin Bankiem. SN wydał uchwałę z dnia 19 września 2024 r. o sygn. akt: III CZP 5/24, w której to wskazał, że postępowanie sądowe o ustalenie nieistnienia umowy kredytu przeciwko bankowi w upadłości może zostać podjęte z chwilą ustanowienia syndyka.
Frankowicze 2025 – jakie nowości w sprawach frankowych?
Frankowicze 2025 – automatycznie zawieszenie płatności rat
Frankowicze 2025 a kwestia ugód z bankiem

Co może zrobić kancelaria frankowa z Lublina dla kredytobiorców w 2025 r.?
Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy z siedzibą w Lublinie posiada bogate doświadczenie w zakresie pomocy dla frankowiczów polegającej na unieważnianiu kredytu CHF. Skontaktuj się z kancelarią frankową z Lublina w celu analizy umowy kredytu udzielonego w walucie CHF. Następnie rozpocznij działania zmierzające do rozwiązania swojego problemu. Kancelaria posiada grono radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych. Powierzając prowadzenie swojej sprawy naszej kancelarii frankowej w Lublinie, masz gwarancję kompleksowej pomocy w zakresie powierzonej sprawy frankowej.
Autorka artykułu: Adwokat Magdalena Dulemba-Majczak
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.