Kredyty frankowe wciąż powszechnie budzą wiele emocji. Dla osób, które zaciągnęły kredyty waloryzowane kursem franka szwajcarskiego (CHF), są to kwestie niezwykle istotne. Zarówno pod względem finansowym, jak i prawnym. Od kilku lat wielu frankowiczów decyduje się na wszczęcie postępowania sądowego w celu unieważnienia zawartej umowy kredytowej. Jednak czy warto pozywać bank w sprawie kredytu CHF? Jakie są ryzyka i korzyści związane z takim działaniem? W niniejszym artykule przedstawiamy analizę, która pomoże odpowiedzieć na to pytanie.
Kredyty frankowe – problematyczna rzeczywistość
Wielu Polaków w latach 2005-2010 zdecydowało się na zaciągnięcie kredytów hipotecznych denominowanych, bądź indeksowanych walutą franka szwajcarskiego. Wówczas kredyty te były prezentowane jako produkty korzystne dla przyszłych kredytobiorców z uwagi na niższą ratę oraz lepsze oprocentowanie w porównaniu do kredytów w walucie krajowej. Co więcej, kredyty frankowe nie były wymagające pod kątem posiadanej przez klientów zdolności kredytowej. Innymi słowy, tam gdzie kredytobiorcy nie było stać na zaciągnięcie kredytu w złotówkach, pracownicy banków proponowali kredyty oparte na kursie franka szwajcarskiego, przedstawianym jako najstabilniejsza waluta świata.
Na przestrzeni lat okazało się, że kredyty CHF nie tylko nie są korzystne dla kredytobiorców, ale przede wszystkim zawierają postanowienia niedozwolone, które skutkują nieważnością umowy. Kredytobiorcy zaczęli pozywać banki, domagając się unieważnienia umowy kredytowej lub jej przekształcenia w kredyt złotówkowy. Problematyka sporów frankowych w ostatnich latach, doczekała się licznych wypowiedzi orzecznictwa krajowego oraz europejskiego, jak też opinii specjalistów z zakresu prawa bankowego, finansów oraz ochrony praw konsumentów.

Proces sądowy w sprawie CHF – rozprawa
Podczas rozprawy sąd przesłuchuje powodów, a czasami również świadków, oraz decyduje o konieczności złożenia opinii przez biegłego. Czego muszą spodziewać się frankowicze? Podczas przesłuchania kredytobiorcy mogą usłyszeć pytania dotyczące m.in.:
- okoliczności zawarcia umowy kredytowej CHF,
- ustroju majątkowego w przypadku małżonków,
- wynajmu nieruchomości, na której zakup został uruchomiony kredyt frankowy,
- prowadzenia działalności gospodarczej w nieruchomości objętej kredytem.
Po przeprowadzeniu rozprawy sąd I instancji wydaje wyrok. Następnie na pisemny wniosek stron sporządza jego pisemne uzasadnienie. Strona niezadowolona z wyroku ma uprawnienie do złożenia apelacji po wpłynięciu uzasadnienia wyroku.
Unieważnienie kredytu frankowego w 2025 r.
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy pozywać bank, warto zacząć od zrozumienia, jak wygląda cała procedura. W pierwszej kolejności konieczna jest konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w sprawach kredytu CHF. Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy w Lublinie oferuje kompleksową pomoc dla frankowiczów. Nasi radcowie prawni oraz adwokaci posiadają bogatą wiedzę oraz doświadczenie w sporach frankowych. Co mogą dla Ciebie zrobić?
- Pomogą Ci w ocenie zapisów umowy kredytowej pod kątem ich niedozwolonego charakteru
- Przeanalizują wszystkie przesłanki warunkujące uznanie umowy za nieważną.
- Skutecznie sformułują żądania pozwu.
- Przedstawią szanse i ryzyka związane z procesem sądowym.
- Udzielą wsparcia merytorycznego na każdym etapie postępowania.
Celem roszczenia o unieważnienie umowy kredytowej jest całkowite usunięcie skutków prawnych umowy i zwrot wszystkich świadczeń, jakie zostały przekazane bankowi. Stąd też obok roszczenia o unieważnienie (ustalenie) istotne jest należyte sformułowanie żądania o zapłatę przez bank na rzecz kredytobiorcy konkretnie wyliczonej kwoty spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych.
Czy warto pozywać bank? – korzyści
W 2025 r. proces frankowy staje się dla kredytobiorców jeszcze bardziej oczywistą decyzją i krokiem prawnym zmierzającym do pełnej ochrony praw konsumenta. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu liczby korzystnych wyroków. Sądy w Polsce często uznają umowy kredytowe frankowe za nieważne, zasądzając równocześnie na rzecz kredytobiorców wszystkie zapłacone do banku świadczenia wraz z odsetkami, których wysokość sięga niekiedy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Linia orzecznicza jest stabilna na tyle, że obecnie istnieje większa pewność, co do pozytywnego wyniku sprawy.
Ponadto nie sposób pominąć większej świadomości społecznej odnośnie spraw frankowych, a co za tym idzie – wyższego poziomu wsparcia prawnego. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest inna, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże wybrać najlepszą opcję w danej sytuacji.

Czy warto pozywać bank? – argument przeciw
Natomiast jedynym i obiektywnym czynnikiem zniechęcającym kredytobiorców do wytoczenia przeciwko bankowi powództwa w sprawie kredytu CHF może być długotrwałość takiego postępowania. Aktualnie procesy frankowe toczą się na dwóch szczeblach instancji. W zależności od obłożenia danego sądu sprawami frankowymi czas trwania postępowania jest mocno zróżnicowany i może wynieść średnio od roku do trzech lat.
Każdą sprawę należy skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże ocenić, czy proces sądowy jest najlepszym rozwiązaniem w Twojej sprawie. Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy w Lublinie oferuje kompleksową pomoc dla frankowiczów, w tym reprezentację w sprawach dotyczących kredytów CHF.
Autor artykułu: Redakcja Kancelarii Radców Prawnych Jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.