Jesteś frankowiczem i myślisz o unieważnieniu swojej umowy kredytowej? Zastanawiasz się, jak przebiega proces o unieważnienie kredytu frankowego? Na co się przygotować? Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy z Lublina specjalizuje się w pomocy frankowiczom. Proces sądowy w sprawie CHF wytoczony przeciwko bankowi – poznaj postępowanie krok po kroku.
Kredyt frankowy – proces sądowy w I instancji
Proces sądowy w sprawie CHF rozpoczyna się od złożenia pisma inicjującego postępowanie – pozwu. W piśmie wskazujemy argumenty prawne, które przemawiają za tym, że umowę należy unieważnić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozew frankowy składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania frankowicza. Mając na względzie wartość przedmiotu sporu, sprawy frankowe rozpoznają w większości sądy okręgowe.
Po wpłynięciu pozwu do sądu następuje weryfikacja pisma pod względem formalnym. Zostaje nadana sygnatura w sprawie, a następnie sąd doręcza odpis pozwu bankowi. Przy tym wskazuje też termin, w jakim bank ma przedstawić odpowiedź na pozew. W międzyczasie sąd podejmuje inne czynności, np. rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia, jeśli taki został złożony w treści pozwu.
Sąd może zobowiązać pełnomocnika powoda do złożenia repliki, czyli pisma, w którym strona powodowa ustosunkuje się do odpowiedzi na pozew złożonej przez Bank. Następnie sąd wyznacza termin rozprawy oraz decyduje o środkach dowodowych, jakie dopuści celem rozpoznania sprawy.

Proces sądowy w sprawie CHF – rozprawa
Podczas rozprawy sąd przesłuchuje powodów, a czasami również świadków, oraz decyduje o konieczności złożenia opinii przez biegłego. Czego muszą spodziewać się frankowicze? Podczas przesłuchania kredytobiorcy mogą usłyszeć pytania dotyczące m.in.:
- okoliczności zawarcia umowy kredytowej CHF,
- ustroju majątkowego w przypadku małżonków,
- wynajmu nieruchomości, na której zakup został uruchomiony kredyt frankowy,
- prowadzenia działalności gospodarczej w nieruchomości objętej kredytem.
Po przeprowadzeniu rozprawy sąd I instancji wydaje wyrok. Następnie na pisemny wniosek stron sporządza jego pisemne uzasadnienie. Strona niezadowolona z wyroku ma uprawnienie do złożenia apelacji po wpłynięciu uzasadnienia wyroku.
Postępowanie apelacyjne w spawie frankowej
Proces sądowy w sprawie CHF jest dwuinstancyjny. Po wpłynięciu apelacji do sądu sprawa frankowa zostanie rozpoznana przez sąd II instancji, który sprawdza warunki formalne apelacji i doręcza ją drugiej stronie. Strona przeciwna może złożyć odpowiedź na apelację. Następnie sąd wyznacza rozprawę, aby rozpoznać apelację. W postępowaniu apelacyjnym bada się prawidłowość orzeczenia wydanego przez sąd I instancji.
W rozprawie uczestniczą pełnomocnicy. Mogą na niej być obecne również strony postępowania. Po głosach końcowych stron sąd przystępuje do wydania orzeczenia w sprawie frankowej. Wyrok jest wydany tego samego dnia, co rozprawa bądź jego ogłoszenie zostaje odroczone we wskazanym przez sąd terminie. Po wydaniu wyroku przez sąd II instancji jest on już prawomocny.
Postępowanie nadzwyczajne – skarga kasacyjna
Obecnie bardzo rzadko strony postępowania składają skargę kasacyjną. Sprawy frankowe były niejednokrotnie przedmiotem orzeczeń Sądu Najwyższego. Dlatego też rzadko kiedy występują zagadnienia prawne, które mogłyby zostać poddane orzecznictwu Sądu Najwyższego. Jeżeli natomiast bank złoży skargą kasacyjną w sprawie frankowej, to nie ma znaczenia dla prawomocnego wyroku, który zostanie wykonany.

Proces sądowy w sprawie CHF – pomoc Kancelarii Frankowej z Lublina
Jeśli szukasz kancelarii dla frankowiczów w Lublinie, skontaktuj się z nami. Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy to doświadczony zespół prawników, który oferuje pomoc w unieważnieniu umowy kredytu frankowego w 2025 r. Eksperci kancelarii świadczą pomoc w walce o prawa konsumenta i reprezentują swoich klientów na każdym etapie postępowania. Frankowiczu, nie zwlekaj, podejmij działanie w celu odzyskania swoich pieniędzy!
Autor artykułu: Redakcja Kancelarii Radców Prawnych Jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.