Z pewnością wielu posiadaczy kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty CHF w dalszym ciągu zastanawia się na jakie koszty postępowania sądowego należy się przygotować przed wytoczeniem sprawy przeciwko instytucji finansowej.
W poniższym artykule w sposób jasny zostaną przedstawione potencjalne koszty sądowe obciążające stronę.
Zaświadczenie dotyczące historii kredytu

Opłata od pozwu frankowego
Jako najwyższy, a zarazem najważniejszy koszt należy wskazać opłatę od pozwu. Uiszczenie tej opłaty ma za zadanie nadania sprawie biegu w sądzie. Nieuiszczenie opłaty powoduje brak fiskalny, powodujący zwrot pisma.
Opłata w sprawach o roszczenia majątkowe wynikające z czynności bankowej zależy od wartości sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia. Jeśli kwota przekracza 20 000 złotych, konsument lub osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rodzinne musi uiścić opłatę w wysokości 1 000 złotych. Gdy wartość sporu jest niższa niż 20 000 złotych, opłata wynosi 5% tej kwoty. Zasady te reguluje art. 13a Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 959, 1237).
Opłata za opinię biegłego
Należy wskazać, iż obecnie z uwagi na znacznie ukształtowaną linię orzeczniczą ewenementem jest dopuszczenie i przeprowadzenie przez sąd dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu rachunkowości. Obecnie większość orzeczeń w sprawach kredytów frankowych wiąże się z tzw. unieważnieniem umowy kredytowej. W związku z tym sądy mogą samodzielnie weryfikować kwoty żądane na podstawie zaświadczeń wyżej wspominanych wystawianych przez bank. Niektóre składy orzekające nadal powołują w sprawie opinię biegłego. Wysokość zaliczki na wynagrodzenie biegłego kształtuje się w granicach kwoty do 2 000 zł do 5 000 zł. Opłata ta zazwyczaj jest stosunkowo rozdzielana na dwie strony postępowania. Natomiast końcowo kwota ta winna zostać pokryta w pełni przez stronę przegrywającą postępowanie sądowe.
Ważne! Pełnomocnicy banków co do zasady nie kwestionują zaświadczeń wystawionych przez bank!
Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy – pomoc frankowiczom
Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy z siedzibą w Lublinie posiada bogate doświadczenie w zakresie pomocy dla frankowiczów polegającej na unieważnianiu kredytu CHF. Skontaktuj się z Kancelarią w celu analizy umowy kredytu udzielonego w walucie CHF. Dzięki temu możesz rozpocząć działania zmierzające do rozwiązania swojego problemu. Kancelaria posiada grono radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych. Powierzając prowadzenie swojej sprawy kancelarii frankowej w Lublinie, masz gwarancję, że twoja sprawa frankowa będzie prowadzona z największą starannością. Wynagrodzenie za prowadzenie sprawy jest indywidualnie ustalane po szerokim zapoznaniu się przez specjalistów z poziomem skomplikowania sprawy.

Aplikacja Moja Sprawa – wygodny dostęp do Twojej sprawy
Autorka artykułu: adw. Magdalena Dulemba-Majczak
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.