fbpx

Podatek od ugody z bankiem – czy go zapłacisz? Żeby odpowiedzieć na pytanie, jakie zostało zadane w tytule artykułu, najpierw trzeba zdać sobie sprawę czym tak naprawdę jest ugoda sądowa.

Ugoda sądowa to porozumienie zawarte pomiędzy stronami konfliktu przed sądem. Ma na celu zakończenie sporu bez konieczności dalszego prowadzenia postępowania sądowego. Jest to forma kompromisu, w której obie strony dokonują wzajemnych ustępstw.

Aby ugoda mogła zostać nazwana ugodą niezbędną są:

Obustronne ustępstwa

Strony konfliktu zgadzają się na wzajemne ustępstwa, które mogą obejmować:

  • Zrzeczenie się pewnych roszczeń.
  • Obniżenie świadczeń.
  • Rozłożenie płatności na raty.
  • Inne formy kompromisu.

Zatwierdzenie przez sąd

Ugoda sądowa (jak zresztą sama nazwa wskazuje), musi być zatwierdzona przez sąd. To nadaje jej moc prawną. Sąd na posiedzeniu weryfikuje, czy ugoda nie jest sprzeczna z prawem ani zasadami współżycia społecznego.

Skutki prawne

Ugoda sądowa ma moc wyroku sądowego i może być podstawą do egzekucji komorniczej. Dzieje się tak w przypadku, gdy jedna ze stron mimo porozumienia nie wywiązuje się z jego warunków.

Umorzenie postępowania

Zawarcie ugody sądowej powoduje umorzenie postepowania sądowego. Powyższe oznacza, że sąd nie wydaje wyroku merytorycznego rozstrzygającego sprawę.

podatek od ugody z bankiem kancelaria frankowa Lublin Nowak Dyś i Wspólnicy

Należy przy tym pamiętać, że warunki ugody są uzgadnianie indywidualnie, w zależności od sytuacji konkretnego powoda. Właśnie dlatego warto zwrócić się do Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy. Kancelaria frankowa z Lublina specjalizuje się w prawach konsumenta i przedstawi wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące potencjalnej ugody, także w kwestii podatkowej.

Podatek od ugody z bankiem – co mówią przepisy?

Po tym wyjaśnieniu przejdźmy zatem do pytania, które zostało postawione w tytule artykułu. Podatek od ugody z bankiem, szczególnie w kontekście kredytów waloryzowanych do waluty obcej, jest tematem który budzi wiele pytań. W Polsce obowiązują przepisy, które mogą zwolnić kredytobiorców z obowiązku płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Ministerstwo Finansów przedłużyło do końca roku 2024 zwolnienie z podatku PIT dla kredytobiorców walutowych.

Co więcej, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia ministra finansów z 11 marca 2022 r. Dotyczy on zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. Poz. 592). Projekt Ministerstwa przewiduje przedłużenie o dwa lata (do 2026 r.) rozwiązania, z jakiego korzystają kredytobiorcy obecnie, na mocy obowiązującego rozporządzenia ministra finansów.

podatek od ugody frankowej kancelaria Nowak Dyś i Wspólnicy

Podatek od ugody z bankiem – dla kogo zwolnienie?

W jakich przypadkach obowiązuje zwolnienie kredytobiorców z obowiązku płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu? Podatek od ugody z bankiem nie zostanie naliczony dla konsumentów, w przypadku gdy:

  • Kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej. W przypadku posiadania więcej niż jednego kredytu mieszkaniowego dotyczy to tylko tych zaciągniętych na tę samą inwestycję.
  • Osoba fizyczna będąca stroną umowy kredytu mieszkaniowego nie korzystała z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na realizację innej niż określona w punkcie 1.
  • Gdy świadczenia otrzymane przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, były związane z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania.

Oznacza to, że osoby, które zawarły ugodę z bankiem i uzyskały umorzenie części kredytu, nie muszą płacić podatku od tej umorzonej kwoty. Zwolnienie to dotyczy również świadczeń otrzymanych z tytułu kredytu w związku z ujemnym oprocentowaniem. Należy jednak pamiętać, że nie każda ugoda automatycznie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku. Wiele zależy od szczegółów umowy oraz rodzaju środków wypłacanych przez bank.

 

Co ważne, że jeżeli ugoda będzie obejmowała dodatkowe świadczenia, takie jak na przykład wynagrodzenie za odstąpienie od dalszych roszczeń, mogą one podlegać dodatkowemu opodatkowaniu. Urząd Skarbowy może uznać te świadczenia za przychód z innych źródeł, co oznacza konieczność zapłacenia podatku według skali podatkowej (12% lub 32%). Wtedy podatek od ugody z bankiem trzeba będzie ustalić i uiścić.

Ugoda z bankiem czy proces?

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, czy zapłacisz podatek od ugody z bankiem. W kontekście kredytu frankowego konsumenci często się zastanawiają, które rozwiązanie będzie dla nich lepsze: ugoda z bankiem czy proces sądowy? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy frankowicz powinien indywidualnie zastanowić się nad swoją obecną sytuacją finansową. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej w sądzie nie powstaje wobec nas obowiązek podatkowy (natomiast obowiązek ten może się pojawić w przypadku ugody sądowej).

 

Jeżeli posiadasz kredyt powiązany z waluta obcą i zastanawiasz się nad zawarciem ugody z bankiem lub po prostu chciałbyś dowiedzieć się, co możesz zrobić z niekorzystną umową, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnych pełnomocników. Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy zajmuje się pomocą konsumentom i ma bogate doświadczenie w obsłudze spraw frankowych.

autor artykułu: adwokat Maciej Szkalej

Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.