fbpx

Proces sądowy SKD – co powinni wiedzieć kredytobiorcy, którzy zdecydowali się pozwać bank?

Na początek krótko w kwestii przypomnienia, czym jest sankcja kredytu darmowego, czyli SKD. A więc jest to przywilej kredytobiorcy usankcjonowany prawnie do wykonania umowy kredytu w ten sposób, że konsument musi rozliczyć się z samego kapitału udzielonego kredytu / pożyczki. Nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów będących stałymi elementami umów kredytów i pożyczek takich jak:

  • odsetki,
  • prowizje,
  • inne koszty około kredytowe.

Sankcja kredytu darmowego to mechanizm sankcjonujący banki w sytuacji, kiedy nie dochowają ustawowo nałożonych na nich wymogów, jakie musi spełniać umowa kredytu / pożyczki.

Jak wygląda procedura w sprawie SKD?

W pierwszej kolejności kredytobiorca chcący skorzystać z przywilejów SKD powinien skorzystać ze wsparcia kancelarii SKD, która starannie przeanalizuje umowę. Następnie kredytobiorca składa do banku oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. Jest to również polubowna próba rozwiązania sporu z bankiem. Niestety, najczęściej banki odmawiają uznania roszczeń klientów za zasadne. W efekcie nie chcą zwrócić kosztów kredytu nawet w przypadku odwołań. Taka postawa kredytodawców prowadzi do tego, że sprawa musi mieć swój finał w sądzie.

proces sądowy SKD kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy

Proces sądowy SKD – krok po kroku

Postępowanie w sprawie sankcji kredytu darmowego to możliwość uzyskania kredytu / pożyczki bez odsetek i pozbawienia banku zysku z kredytu. Podstawą do tego jest złożenie przez kredytobiorcę pozwu do właściwego sądu przeciwko danemu bankowi, z którym to kredytobiorca był lub jest związany umową kredytu / pożyczki. Może to też być bank, który jest następcą prawnym banku, z którym kredytobiorca zawarł umowę.

Jakie są elementy pozwu w sprawie SKD?

Pozew w sprawie SKD musi zawierać elementy wskazane w art. 187 oraz art. 126 Ustawy Kodeks postępowania cywilnego. Powyższa regulacja wskazuje standardowe elementy, jakie musi zawierać pozew. Kredytobiorca powinien w szczególności prawidłowo:

  • Oznaczyć strony postępowania.
  • Określić wartość przedmiotu sporu (a więc wysokość roszczeń w sprawie SKD).
  • Dokładnie określić żądanie.
  • Szczegółowo je uzasadnić, w tym wskazać podstawę prawną swoich żądań.

Kredytobiorca musi również podpisać pozew oraz dołączyć załączniki do pisma. Najważniejsza jest umowa kredytu / pożyczki wraz z pozostałą dokumentacją będącą zarzewiem sporu – najczęściej będzie to regulamin. Również niezbędnym i koniecznym elementem każdego pozwu jest wniesienie opłaty.

Ile wynosi opłata od pozwu w sprawie sankcji kredytu darmowego?

Wysokość koniecznej do uiszczenia przez kredytobiorcę opłaty nie jest stała i zależy od wysokości dochodzonego w sprawie roszczenia. W sprawach o prawa majątkowe w sprawie SKD pobiera się od pisma opłatę stałą ustaloną według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia wynoszącej:

1) do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;

2) ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;

3) więcej niż 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;

4) ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;

5) więcej niż 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;

6) ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;

7) powyżej 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

proces SKD opłaty Kancelaria SKD Nowak Dyś i Wspólnicy

Proces sądowy SKD – maksymalna opłata

W sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych, w których stroną jest konsument lub osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rodzinne, przy wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia powyżej 20 000 złotych, pobiera się stałą opłatę w wysokości 1000 złotych. Oznacza to, że maksymalną kwotą opłaty od pozwu jaką kredytobiorca w sprawie sankcji kredytu darmowego będzie musiał uiścić jest kwota 1000 zł.

Proces sądowy SKD – kolejne etapy

Sąd w pierwszej kolejności doręczy bankowi pozew dot. sankcji kredytu darmowego. Oprócz tego zakreśli termin na złożenie odpowiedzi na pozew (z reguły jest to 14 dni). Kolejno sąd gdy zapozna się ze stanowiskami obu stron, podejmie czynności dowodowe, co przeważnie wiąże się z wyznaczeniem terminu rozprawy. Podczas rozprawy w sprawie SKD sąd przesłucha świadków oraz kredytobiorców.

Profesjonalna Kancelaria SKD

Jak wynika z powyższego, kredytobiorcy, którzy chcą pozwać bank w sprawie sankcji kredytu darmowego, mogą potrzebować pomocy prawnej. Analiza umowy kredytowej, skonstruowanie pozwu w sprawie SKD, a następnie proces sądowy SKD wymagają szerokiego zakresu wiedzy w dziedzinie prawa bankowego oraz procedury cywilnej. Nie posiadając doświadczenia, łatwo jest popełnić błąd, który zdyskwalifikuje nas w sprawie o SKD i narazi nas na koszty postępowania. Aby uniknąć niepowodzenia, najlepiej jest skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w prowadzeniu spraw SKD. Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy posiada szerokie grono prawników specjalizujących się w sprawach sankcji kredytu darmowego. Z ich pomocą przejście przez proces sądowy SKD oraz uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia będą łatwiejsze. Skontaktuj się z kancelarią SKD z Lublina i skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytu gotówkowego. Sprawdzimy, czy kwalifikujesz się do sankcji kredytu darmowego i czy możesz odzyskać od banku pieniądze.

Autor artykułu: radca prawny Szymon Michalak

Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.