fbpx

Sankcja kredytu darmowego PKO BP to temat, który zdecydowanie powinien zainteresować osoby posiadające konsumencki kredyt gotówkowy w PKO Banku Polskim. Dlaczego? Odpowiedz znajduje się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury lub / i bezpłatnej analizy umowy kredytowej pod kątem skorzystania z sankcji kredytu darmowego w PKO BP.

Można powiedzieć, że od kilku lat świadomość prawna Polaków stale wzrasta. Dotyczy to w znacznym stopniu sporów konsumentów z przedsiębiorcami – instytucjami finansowymi, czyli np. bankami takimi jak PKO BP. Konsumenci dochodzą swoich praw na różnych polach, ale szczególne miejsce zajmują sale sądowe, gdzie na wokandzie można zauważyć znaczną ilość tzw. spraw frankowych. Obecnie pojęcia takie jak klauzule abuzywne, indeksacja czy denominacja nie są już dla konsumenta pustymi słowami.

                  Konsumenci bardzo chętnie śledzą informacje prawne pojawiające się w przestrzeni medialnej i coraz częściej pytają czym jest sankcja kredytu darmowego, o której w ostatnich miesiącach usłyszeć można coraz więcej.

Sankcja kredytu darmowego w PKO BP

Co to za instytucja i kto może z niej skorzystać?

Sankcja kredytu darmowego w PKO Banku Polskim jest niczym innym jak instytucją prawną, która ma na celu chronienie kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banku. Nierozerwalnie związany jest z nią art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim kredytobiorca ma możliwość złożenia do banku pisemnego oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego PKO PB (lub innego banku). Oświadczenie powinno zawierać:

 

  • dane osobowe kredytobiorcy wraz z adresem do korespondencji,
  • numer umowy kredytowej,
  • dokładne wskazanie uchybień, które zawiera umowa.
sankcja kredytu darmowego PKO BP kancelaria Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy

Co istotne, oświadczenie o SKD możemy złożyć w okresie spłaty kredytu lub do roku od daty wykonania umowy. Należy o tym pamiętać, gdyż po przekroczeniu tego terminu nie będziemy mogli skorzystać z sankcji kredytu darmowego PKO BP. Dlatego tak istotne jest, aby w przypadku dochodzenia swoich praw w sporach z instytucjami finansowymi korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników. Samo wystąpienie z oświadczeniem do instytucji finansowej najczęściej nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Banki (podobnie jak w przypadku reklamacji w sprawach frankowych), uznają że warunki, na jakich został udzielony kredyt konsumencki nie naruszają prawa.

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to zobowiązanie finansowe udzielone na różne cele:

  • remont mieszkania.
  • zakupy (samochód, meble, sprzęty RTV i AGD).
  • wakacje.
  • inne prywatne potrzeby.

Jak sama nazwa wskazuje jest to zobowiązanie, które nie może być zaciągnięte na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Ponadto zobowiązanie to nie powinno przekraczać kwoty 255 550 zł lub jej równowartości w innej walucie.

Zawarłem umowę kredytu konsumenckiego w PKO Banku Polskim, jakie wady może posiadać moja umowa?

Jeżeli posiadasz umowę kredytu konsumenckiego w PKO Banku Polskim niezbędna będzie analiza umowy dokonana przez ekspertów z Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy. Ustawodawca nałożył na instytucje finansowe szereg powinności, które banki powinny spełnić przy zawieraniu umów z konsumentami. Ma to na celu zwiększenie przejrzystości ofert i ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami. Niestety, podobnie jak w przypadku kredytów frankowych, tak i w przypadku kredytów konsumenckich często dochodziło do różnego rodzaju naruszeń prawa ze strony banków. Najczęstszymi uchybieniami banku są:

 

  • naliczanie odsetek od prowizji i składek ubezpieczeniowych.
  • brak niezbędnych informacji, które powinien otrzymać konsument, takich jak np. możliwość przedterminowej spłaty zobowiązania.
  • błędy w wypłaconej kwocie kredytu (nawet nieznaczna różnica pomiędzy kwotą wskazaną w umowie, a rzeczywiście wypłaconą kredytobiorcy kwalifikuje taką umowę do sankcji kredytu darmowego).
  • błędnie wskazany czas, na jaki zawarta została zawarta umowa.

To tylko niektóre z szeregu możliwych uchybień. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy konkretna umowa zawiera zapisy, które są niezgodne z prawem, niezbędne jest poddanie jej analizie przez profesjonalnych pełnomocników, którzy wskażą naruszenia i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Kancelaria Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy sankcja kredytu darmowego PKO BP

Jakie korzyści płyną ze skorzystania z sankcji kredytu darmowego w PKO BP?

Mówiąc najprościej – sankcja kredytu darmowego PKO BP przekształca umowę w darmowy kredyt. Konsument spłaca wyłącznie kapitał – bez odsetek, prowizji czy innych koszów. Wobec tego zdecydowanie obniża się rata zobowiązania przy tym samym okresie kredytowania. Co więcej, dotychczas uiszczone przez konsumenta odsetki, prowizje oraz inne koszty, które są związane z kwestionowaną umową, bank ma obowiązek zwrócić.

autor artykułu: adwokat Maciej Szkalej