Ugoda frankowa BPH może być jedną z możliwości rozwiązania sporu z bankiem. Co powinieneś o niej wiedzieć?
W obecnym czasie silna pozycja konsumenta oraz niekorzystna dla banków linia orzecznicza w sprawach kredytów frankowych powodują, że coraz więcej banków oferuje kredytobiorcom propozycje ugodowe. Co istotne, kredytodawcy składają oferty ugodowe na różnych etapach sprawy. Bank BPH wdrożył program ugód CHF jeszcze w 2023 roku. Jednak to właśnie 2024 rok można uznać za rekordowy pod względem ilości propozycji kierowanych do swoich klientów. Bank BPH stara się w ten sposób reagować na ogromną ilość spraw wygrywanych przez frankowiczów. Przedmiotowe propozycje otrzymują zarówno bezpośrednio kredytobiorcy, jak również ich pełnomocnicy. Regularnie obserwujemy takie działania, prowadząc sprawy w naszej kancelarii frankowej w Lublinie. Jednak każda propozycja ugody z Bankiem BPH powinna zostać szczegółowo przeanalizowana. Ugoda frankowa BPH – czy jest to właściwa ścieżka zakończenia sporu z bankiem? Na co warto zwrócić uwagę?
Ugoda frankowa BPH – jakie warunki w 2024 r. proponuje bank?
Warto podkreślić, że ugoda frankowa BPH może zostać przedstawiona kredytobiorcy zarówno na etapie przedsądowym, jak i w toku postępowania sądowego. Niejednokrotnie propozycje ugodowe składane przez Bank BPH po rozpoczęciu procesu sądowego bywają korzystniejsze od tych, które frankowicz może otrzymać zanim zdecyduje się wytoczyć powództwo. Jednak niezależnie od etapu sprawy, warunki ugody frankowej BPH są w dalszym ciągu oparte na koncepcji zaproponowanej przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego jeszcze w 2020 roku. Koncepcja ta polega na potraktowaniu kredytu w poniższy sposób:
- Jakby od samego początku był kredytem w walucie polskiej.
- Z oprocentowaniem opartym na przeszłych wartościach stawek referencyjnych WIBOR 3M.
- Jednocześnie powiększonych o średnią rynkową marżę kredytów w walucie polskiej udzielonych w tym samym okresie, co kredyt indeksowany do CHF.
Co ta z pozoru skomplikowana koncepcja oznacza dla klientów posiadających kredyt frankowy BPH? Kredytobiorca najczęściej otrzymuje następujące warunki ugody frankowej BPH:
- Obniżenie salda zadłużenia i zapłata na rzecz banku jednorazowej kwoty pozostałej do zapłaty. Dużo rzadziej Bank BPH proponuje w tym miejscu zapłatę na rzecz kredytobiorców.
- Umorzenie pozostałej do zapłaty kwoty zadłużenia (niezależnie od powyższego punktu).
- Zakończenie toczącego się postępowania sądowego (w przypadku wcześniejszego wniesienia pozwu).
Bank BPH przedstawia propozycję ugody – co robić i na co zwrócić uwagę?
Warto pamiętać, że każda propozycja ugodowa banku może zawierać inne indywidualne ustalenia różniące się od wskazanych powyżej. W zależności od etapu sprawy frankowej warunki ugody frankowej BPH przedstawiane przez bank mogą ulegać zmianie. W każdym przypadku Bank BPH dopuszcza prowadzenie negocjacji w zakresie przedstawionej propozycji.
Negocjacje z Bankiem BPH mogą być przeprowadzane bezpośrednio z klientem bądź też z profesjonalnym pełnomocnikiem reprezentującym frankowicza. Mediacje dotyczą zazwyczaj wysokości kwoty, którą bank miałby otrzymać lub byłby gotów wypłacić kredytobiorcy w związku z zakończeniem umowy kredytu. To właśnie od przebiegu negocjacji zależny jest końcowy kształt ugody. Co jest kluczowym aspektem w momencie analizy warunków ugody? Rozstrzygnięcie, jakie korzyści można uzyskać w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej i kontynuacji sprawy sądowej w porównaniu z korzyściami jakie przedstawia ugoda. Dlatego aby dokonać pełnego porównania tych dwóch hipotetycznych sytuacji, warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika z kancelarii frankowej z Lublina. Ekspert przedstawi wady i zalety przedstawionej propozycji ugodowej, a następnie zaproponuje rozwiązanie najkorzystniejsze dla kredytobiorcy.
Ugoda frankowa BPH – wady i zagrożenia
Główną wadą ugód frankowych BPH jest ich niska atrakcyjność dla kredytobiorcy, zwłaszcza w momencie pierwszej oferty ze strony banku. Bank BPH zazwyczaj nie dostosowuje proponowanych warunków ugody do rzeczywistej sytuacji klienta i aktualnej spłaty kredytu. Niejednokrotnie bank ten oferuje bowiem obniżenie salda kredytu i konieczność zapłaty określonej kwoty przez kredytobiorcę w przypadku, gdy frankowicz dokonał już znacznej nadpłaty kapitału kredytu. Jednocześnie ugoda frankowa BPH może również przewidywać dalszą spłatę umowy kredytu. Ewentualne zawarcie ugody z Bankiem BPH powoduje również zagrożenie w postaci braku możliwości sądowego stwierdzenia nieważności umowy kredytowej. Powoduje to jednocześnie brak sposobności do odzyskania od banku całości uiszczonych rat kredytu oraz do końcowego rozliczenia z bankiem, które w przypadku prawomocnego wyroku sądu stwierdzającego nieważność umowy będzie zawsze korzystniejsze.
Podsumowanie – czy warto zawrzeć ugodę frankową z Bankiem BPH?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie zależna od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. Z jednej strony potencjalne zawarcie ugody z bankiem może doprowadzić do zakończenia sporu. Jednak z drugiej strony, z matematycznego punktu widzenia, ugoda frankowa BPH będzie wiązała się praktycznie w każdym przypadku z rezygnacją z części korzyści finansowych, które można uzyskać w postępowaniu przed sądem. W celu otrzymania pełnej analizy i rekomendacji warto skonsultować się z profesjonalną kancelarią frankową. Eksperci z Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy z Lublina przeanalizują otrzymaną propozycję ugodową oraz umowę kredytu frankowego i pomogą wybrać najkorzystniejszy wariant zakończenia sprawy z bankiem.
Autor artykułu: radca prawny Krzysztof Białek
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.