Problem kredytów frankowych dotyczy wielu Polek i Polaków. Część z nich nadal spłaca zaciągnięte przez laty zobowiązanie, zaś inna część kredyt ten już spłaciła. Właśnie u tej drugiej grupy frankowiczów często pojawia się poniższe pytania.
Czy skoro spłaciliśmy swój kredyt indeksowany / denominowany do franka szwajcarskiego, mamy jeszcze jakąś możliwość pozwania banku i dochodzenia roszczeń na drodze sądowej? Czy spłacenie kredytu frankowego uniemożliwia złożenie pozwu? Co możemy osiągnąć, pozywając bank w sytuacji, gdy nasz kredyt frankowy jest spłacony?
Na wszystkie pytania odpowiem w niniejszym artykule. Po jego przeczytaniu dowiesz się, jakie korzyści może mieć unieważnienie spłaconego kredytu frankowego.
Kredyt frankowy spłacony, czyli jaki?
O spłaconym kredycie frankowym możemy mówić w sytuacji, gdy frankowicze wpłacili bankowi całą należną kwotę kapitału oraz odsetek. Fakt ten jest niezależny od tego, czy spłata odbyła się zgodnie z harmonogramem, czy też była to wcześniejsza spłata całości zadłużenia. Może to być wynikiem jednorazowej wpłaty, większych nadpłat lub też regularnych płatności przez okres obowiązywania umowy.
Czy po spłacie kredytu frankowego można wystąpić na drogę sądową?
Aktualnie ugruntowana linia orzecznicza, jak i wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wskazują w sposób jasny, że nawet w sytuacji spłaconego kredytu frankowego, frankowicze nie są pozbawieni możliwości dochodzenia roszczeń przeciwko bankowi. Sądy przyjmują, że umowa kredytu frankowego powinna być badana w odniesieniu do warunków, jakie obowiązywały w chwili jej zawierania. Jeżeli w umowie zamieszczone zostały tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone zapisy, ich obecność nie zostaje unieważniona przez spłatę kredytu frankowego.

Klauzule abuzywne, czyli jakie?
Zgodnie z art. 3851 § 1 k.c. o abuzywności postanowienia umowy można mówić tylko wtedy, gdy kształtuje ono prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i wskutek takiego właśnie układu praw i obowiązków dochodzi do rażącego naruszenia jego interesów. Przedmiotem takiej kontroli dokonywanej przez sąd mogą być postanowienia umowy, które nie zostały indywidualnie uzgodnione z klientem. Mówiąc wprost, to takie zapisy, na które nie miał on rzeczywistego wpływu. Indywidualne uzgodnienie postanowienia z frankowiczami oznacza rzeczywisty i aktywny wpływ konsumenta na daną część umowy, a nie tylko jego bierną akceptację.
Co można uzyskać, pozywając bank po spłacie kredytu?
Jeżeli po spłacie kredytu frankowego frankowicze zdecydują się na wystąpienie na drogę sądową przeciwko bankowi, to mogą domagać się zwrotu całości środków wpłaconych na rzecz banku. Kredytobiorcy mogą bowiem żądać zwrotu całości środków wpłaconych na rzecz banku od momentu zawarcia umowy do jej całkowitej spłaty, obejmujących tak kapitał, jak i odsetki.
Podważenie umowy po całkowitej spłacie kredytu frankowego może przynieść znaczące korzyści finansowe, albowiem kredytobiorca może odzyskać nie tylko nadpłacone raty, ale również inne opłaty związane z obsługą kredytu, które uiścił w wykonaniu wadliwej umowy kredytowej.
Przebieg takiego postępowania nie różni się wiele od postępowań, w których frankowicze nie spłacili jeszcze swojego kredytu. Jedyną odmianą jest to, że frankowicze nie muszą już wnosić o udzielenie zabezpieczenia płatności rat. Ważne jest, by kredytobiorcy przedstawili sądowi dokumentację potwierdzającą spłatę kredytu, w tym zaświadczenie uzyskane z banku o całkowitym uregulowaniu zobowiązań, a także potwierdzenia przelewów wszystkich rat.
Czy spłacony kredyt frankowy wpływa na szanse wygrania sprawy?
Spłata kredytu frankowego nie wpływa negatywnie na szanse wygrania przez kredytobiorcę sprawy sądowej. Pozew dotyczący spłaconego kredytu frankowego dotyczy żądania określonej kwoty, bez konieczności formułowania żądań dotyczących ustalenia nieważności umowy kredytowej. Interes prawny kredytobiorcy zmierza bowiem w takim postępowaniu do prawidłowego rozliczenia świadczeń, a sąd nieważność umowy kredytowej bada jedynie przesłankowo.

Ile czasu ma kredytobiorca na złożenie pozwu po spłacie kredytu?
Termin przedawnienia roszczeń kredytobiorców wynosi sześć lat i liczony jest od momentu, w którym kredytobiorca dowiedział się o niedozwolonym charakterze postanowień jego umowy kredytowej.
Podważenie umowy spłaconego kredytu frankowego – podsumowanie
Wytoczenie powództwa po spłacie kredytu frankowego jest jak najbardziej możliwe. Przepisy prawa i orzecznictwo TSUE dają ku temu bardzo solidną podstawę, a sam proces nie jest bardziej skomplikowany, aniżeli w przypadku kredytów nadal spłacanych. Jeżeli spłaciłeś kredyt frankowy i chciałbyś odzyskać pieniądze od banku, zachęcamy do skorzystania z usług naszej kancelarii frankowej. Kancelaria Jakubowska, Dyś i Wspólnicy to profesjonalna kancelaria frankowa w Lublinie, która walczy o prawa konsumentów. Kancelaria posiada najlepszych specjalistów od spraw frankowych w Lublinie – adwokatów i radców prawnych, którzy sprawdzą, czy możesz odzyskać pieniądze po spłacie kredytu frankowego.
Autor artykułu: Redakcja Kancelarii Radców Prawnych Jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.