Wszczęcie postępowania sądowego w sprawie unieważnienia umowy kredytu frankowego nie zwalnia frankowiczów od płatności comiesięcznych rat. Do czasu prawomocnego zakończenia sporu strony są zobowiązane do regulowania rat kapitałowo-odsetkowych. Samodzielne podjęcie decyzji o wstrzymaniu płatności rat może nieść negatywne konsekwencje, w tym wypowiedzenie umowy przez bank czy wpisanie kredytobiorcy do rejestru BIK. Zawieszenie spłaty kredytu we frankach szwajcarskich to rozwiązanie, które umożliwia kredytobiorcy wstrzymanie spłat rat kapitałowo-odsetkowych w trakcie trwania postępowania sądowego. Procedura ta jest możliwa dzięki złożeniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia kredytu frankowego. Obecnie w niemal każdej sprawie dotyczącej unieważnienia umowy kredytu składane są do sądu wnioski o wstrzymanie płatności raty. Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu? Dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania?
Na czym polega zawieszenie spłat kredytu?
Zabezpieczenie roszczenia to środek prawny pozwalający na wstrzymanie spłat rat kredytu przed uzyskaniem prawomocnego wyroku o unieważnienie umowy kredytu. Takie działanie jest niezbędne dla ochrony interesów konsumentów. Zapewnia ono skuteczność przyszłego orzeczenia, bez konieczności rozszerzania pierwotnego żądania po spłacie każdej raty bądź wytaczania nowego powództwa. Dla frankowiczów z Lublina zawieszenie spłaty rat umożliwia odzyskanie równowagi finansowej i uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z nieterminowym regulowaniem zobowiązań. Kredytobiorcom frankowym takie rozwiązanie pozwala również na zaoszczędzenie środków finansowych, które mogą przeznaczyć na inne zobowiązania lub wydatki.
Wniosek kredytobiorcy o udzielenie zabezpieczenia
Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu może zostać złożony zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego, jak i w trakcie jego trwania. Dotyczy to zarówno kredytobiorcy, który zaciągnął kredyt indeksowany jak i kredyt denominowany do franka szwajcarskiego. Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie takiego wniosku w trakcie składania pozwu. W takiej sytuacji frankowicz uniknie ponoszenia dodatkowych opłat sądowych. W pozostałych sytuacjach kredytobiorca który zdecyduje się na złożenie wniosku w trakcie trwania postępowania sądowego, zobligowany będzie do uiszczenia opłaty sądowego w wysokości 100 zł na rachunek bankowy sądu przed którym toczy się postępowanie.
Uzyskanie zabezpieczenia roszczenia wiąże się z uprawdopodobnieniem roszczenia oraz istnieniem interesu prawnego. Dlatego w tej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
W przypadku pozytywnej decyzji sądu raty można zaprzestać spłacać od momentu wydania postanowienia. Należy jednak pamiętać, że od orzeczenia sądu I instancji pozwany bank może złożyć odwołanie. Decyzja sądu odwoławczego jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.
Czy zawieszenie spłat jest korzystne dla kredytobiorcy?
Złożenie wniosku o wstrzymanie spłaty kredytu stanowi ogromną pomoc dla frankowiczów. Pozwala to na znaczne zmniejszenie obciążenia budżetu domowego. Sąd wydając postanowienie, zawiesza spłatę rat kapitałowo-odsetkowych do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego. W tym czasie bank nie może domagać się od kredytobiorcy ich uiszczania. Należy mieć na uwadze, że średni czas rozpatrywania spraw frankowych w Polsce wynosi 4 lata, jednak w Lublinie jest krótszy. Dla kredytobiorców, których sprawy toczą się przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie, wyrok w sądzie II instancji zapada średnio po 269 dniach od momentu, w którym zapadł wyrok sądu I instancji.
Jak długo trzeba czekać na zabezpieczenie kredytu frankowego?
Przepisy prawa określają, że wniosek o zabezpieczenie podlega rozpoznaniu „bezzwłocznie”. Czas rozpatrywania wniosku o zawieszenie spłaty kredytu CHF może różnić się jednak w zależności od wielu czynników, m.in. obciążenia sądu czy skompilowanie sprawy.
W ostatnim czasie coraz więcej Sądów przychyla się do wniosków kredytobiorców i udziela zabezpieczeń. Dr Tomasz Niewiadomski, przewodniczący XXVIII Wydziały Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie (w rozmowie z prawo.pl) wskazał, że:
„Zabezpieczenia powinny być udzielane skoro umowa jest wadliwa i nie ma wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Tym bardziej, że później będzie się to wiązało z koniecznością rozliczenia czyli z generowaniem kolejnego postępowania, a to jest nieracjonalne.”
Generalnie sądy w Polsce w sprawach frankowych starają się rozpatrywać wnioski w rozsądnych terminie. Z naszego doświadczenia wynika, iż w Sądzie Okręgowy w Lublinie czas rozpoznania wniosku to ok. 2 miesiące.
Autorka artykułu: radca prawny Agnieszka Heromińska