Częstym pytaniem pojawiającym się w odniesieniu do kredytów frankowych jest to, jak długo po spłacie kredytu, można wystąpić z roszczeniem przeciwko bankowi. Spłata kredytu frankowego dokonuje się w momencie uregulowania przez kredytobiorcę rat kapitałowo-odsetkowych. Może to nastąpić poprzez regularną spłatę rat zgodnie z otrzymanym harmonogramem, spłatę częściową lub nadpłacanie kredytu.
Od jakiego momentu po spłacie kredytu frankowego płynie termin przedawnienia roszczeń?
Często zadawanym pytaniem jest również to, czy frankowicze mają szansę na unieważnienie umowy frankowej po spłacie kredytu? Podstawową kwestią w sprawach spłaconych kredytów frankowych jest przedawnienie roszczeń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa termin przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat. Biegnie on od momentu, w którym frankowicze dowiedzieli się i zakwestionowali potencjalne klauzule abuzywne zawarte w jego umowie. Całkowita spłata kredytu frankowego nie oznacza, że frankowicze są pozbawieni możliwości złożenia pozwu o unieważnienie umowy kredytu frankowego.
Spłacony kredyt frankowy – dokumenty
Jeśli kredytobiorca chce unieważnić swoją umowę frankową na spotkanie z radcą prawnym zajmującym się sprawami frankowymi powinien przynieść:
- Umowę kredytu frankowego, co do której podejrzewa, że zawarte są w niej klauzule abuzywne.
- Aneksy, jeśli były zawierane.
- Zaświadczenia dotyczące spłaty rat kredytu, oprocentowania i ewentualnych ubezpieczeń.
- Prowadzoną z bankiem korespondencję, w tym zawierającą reklamację, jeśli reklamacja była złożona.

Złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytu frankowego
Po analizie umowy kredytu CHF i wskazaniu klauzul abuzywnych przez adwokata lub radcę prawnego zajmującego się sporami frankowymi, przychodzi pora na złożenie pozwu. Pozew w przypadku całkowitej spłaty kredytu frankowego nie zawiera żądania ustalenia nieistnienia umowy kredytowej, jedynie żądanie zapłaty. Gdy kancelaria frankowa złoży pozew w sprawie, sąd doręcza jego odpis do banku, zakreślając termin do złożenia odpowiedzi na pozew. Po wymianie pism procesowych sąd I instancji zazwyczaj wyznacza rozprawę, wzywając na jej termin frankowiczów. Po przesłuchaniu kredytobiorców w charakterze strony oraz wyczerpaniu postępowania dowodowego zostaje wydany wyrok w sprawie frankowej. Następnie składany jest wniosek o uzasadnienie orzeczenia. Od orzeczenia sądu wydanego w I instancji stronom przysługuje możliwość złożenia apelacji. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku w sprawie frankowej, dochodzi do wzajemnego rozliczenia między stronami. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z kredytem spłaconym, czy nadal spłacanym, czas postępowania przed sądem jest podobny.
Co można zyskać w sądzie w przypadku kredytu spłaconego w całości?
Złożenie pozwu, a także cała późniejsza ścieżka postępowania pozwala na odzyskanie nadpłaconych rat oraz uiszczonych prowizji. Doświadczona kancelaria frankowa, np. kancelaria frankowa z Lublina Jakubowska, Dyś i Wspólnicy, weryfikuje umowę kredytu frankowego pod kątem stosowania niedozwolonych klauzul przeliczeniowych oraz dokonuje wyliczeń ewentualnych nadpłat. Następnie eksperci od spraw frankowych sporządzają jest pozew, w którym żądają zapłaty od banku określonej kwoty wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W przypadku umów już spłaconych, od początku znana jest całkowita kwota, jaką można odzyskać od banku.
Pod pewnymi względami można uznać, że proces przy kredytach spłaconych jest mniej skomplikowany. W pozwie żądamy wyłącznie zapłaty określonej, znanej już kwoty rat kapitałowo-odsetkowych uiszczonych przez frankowiczów od momentu zawarcia umowy kredytu aż do całkowitej spłaty. Nie ma konieczności formułowania żądania unieważnienia umowy, jak również nie trzeba wnioskować do sądu o zawieszenie płatności rat przez czas trwania postępowania sądowego.

Spłacony kredyt frankowy – podsumowanie
Spłacenie kredytu frankowego nie stoi na przeszkodzie do wytoczenia powództwa przeciwko bankowi. Termin przedawnienia wynosi 6 lat od momentu dowiedzenia się o istnieniu klauzul abuzywnych w umowie oraz ich zakwestionowania. To oznacza, że kredyty spłacone nawet kilka lat temu, mogą zostać zakwestionowane poprzez złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytu. Jednak żeby przeprowadzić postępowanie w sprawie unieważnienia spłaconego kredytu frankowego, należy zwrócić się do doświadczonego radcy prawnego lub adwokata. Kancelaria Jakubowska Dyś i Wspólnicy świadczy pomoc dla frankowiczów w Lublinie. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytu frankowego.
autor artykułu: Redakcja Kancelarii Jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.