fbpx

Sprawy frankowe – jak temat kształtował się w minionym roku? Frankowicze wciąż walczą w sądach o swoje prawa, co doskonale pokazał miniony rok. Jak prezentują się dane dotyczące składanych pozwów frankowych w 2024 roku? Ile spraw wygrywają frankowicze? Co jest lepsze: unieważnienie umowy czy odfrankowienie? Odpowiedzi na pytania znajdują się w poniższym artykule.

Ile razy frankowicze pozywali bank w 2024 roku?

Wydane w 2024 roku orzeczenia TSUE i Sądu Najwyższego spowodowały, że kredytobiorcy frankowi mogą jeszcze odważniej dochodzić swoich praw przed sądami powszechnymi. Wbrew przewidywaniom w 2024 roku liczba składanych do sądów pozwów frankowych nadal utrzymywała się na wysokim poziomie. Frankowicze złożyli ponad 55 tysięcy pozwów! To pokazuje, że pomoc frankowiczom jest nadal potrzebna. Ponadto sami kredytobiorcy mają coraz większą świadomość swoich praw i możliwości obrony przed niedozwolonymi zapisami w ich umowach.

Wygrane frankowiczów w 2024 roku

A jak w 2024 roku w sprawach frankowych rozstrzygały sądy? Aż 97% wyroków sądów I instancji to wygrane frankowiczów. Taki odsetek spraw frankowych kończył się unieważnieniem umowy kredytowej. Z kolei w II instancji rozstrzygnięcie obejmujące unieważnienie umowy to już 99% wyroków. Odnosząc się do Lublina i apelacji lubelskiej, te statystyki są jeszcze bardziej korzystne dla frankowiczów. Sądy I instancji stwierdzały nieważność umów kredytowych w 99% spraw. Jeśli zaś chodzi o sądy II instancji, w 100% spraw umowa kredytu frankowego została unieważniona.

sprawy frankowe 2024 wygrane frankowiczów kancelaria frankowa Lublin

Co zmienił 2024 rok dla frankowiczów?

Rok 2024 obfitował w wiele kluczowych wydarzeń kształtujących sytuację prawną frankowiczów w Polsce. Zarówno orzecznictwo sądów w Polsce, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) opowiadało się po stronie kredytobiorców posiadających kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego (kredyt CHF).

Wyroki wydane w sprawach frankowych w 2024 roku ugruntowały prawa konsumentów w sporach z bankami. Ponadto dały jasne wytyczne w zakresie interpretacji umów kredytów frankowych. Jakie korzyści uzyskali frankowicze w 2024 roku? Czego dotyczyły najważniejsze wyroki frankowe 2024 roku?

Najważniejsze orzeczenia TSUE oraz SN z 2024 roku – pomoc dla frankowiczów

  • Wyrok TSUE w sprawie C-488/23. W oparciu o ten wyrok sądy nie mogą uwzględniać żądań banków dotyczących waloryzacji kapitału wypłaconego w ramach nieważnych umów kredytowych.
  • TSUE C-348/23. Wyrok w tej sprawie wskazał, że kredytobiorca frankowy może dochodzić odsetek za opóźnienie od chwili wezwania banku do zapłaty.
  • Wyrok TSUE w sprawie C-347/23. Orzeczenie rozszerzyło ochronę konsumentów na te osoby, które zaciągnęły kredyt frankowy na zakup nieruchomości pod wynajem.
  • Orzeczenie TSUE w sprawie C-118/23. Nałożyło na WSA obowiązek rozpatrzenia skarg frankowiczów związanych z restrukturyzacją Getin Noble Banku. To z kolei może stworzyć możliwość dochodzenia odszkodowania od Skarbu Państwa.
  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2024 roku w sprawie III CZP 25/22 – tzw. uchwała frankowa.

Co znajduje się w uchwale frankowej?

W uchwale frankowej SN stwierdził, że:

  • W razie uznania, że postanowienie umowy odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie jest wiążące, w obowiązującym stanie prawnym nie można przyjąć, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.
  • W razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego umowa nie wiąże także w pozostałym zakresie.
  • Jeżeli bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają samodzielne roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron.
Sąd Najwyższy uchwała frankowa 2024 kancelaria frankowa Lublin
  • Bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się co do zasady od dnia następującego po dniu, w którym kredytobiorca zakwestionował względem banku związanie postanowieniami umowy (reklamacja).
  • Nie ma podstawy prawnej do żądania przez którąkolwiek ze stron odsetek lub innego wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych w okresie od spełnienia nienależnego świadczenia do chwili popadnięcia w opóźnienie co do zwrotu tego świadczenia.

 Uchwała frankowa, choć w pełni korzystna dla osób posiadających kredyt w CHF, potwierdziła jedynie dotychczas wypracowane już orzecznictwo sądowe.

Unieważnienie kredytu frankowego czy odfrankowienie – co jest lepszym rozwiązaniem?

Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu opowiedział się za unieważnieniem umowy kredytowej jako opcją domyślną. Przyjął tym samym, że jest to najpełniejsza forma ochrony kredytobiorcy – konsumenta. Dodatkowo SN wskazał, że możliwość odfrankowienia umowy jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, gdy z uwagi na okoliczności konkretnej sprawy byłoby to korzystniejsze dla kredytobiorcy. Przykładem może być przypadek, gdy unieważnienie umowy prowadziłoby do konieczności natychmiastowego zwrotu całości kapitału.

Kancelaria frankowa Lublin – jak możemy pomóc?

Jeżeli posiadasz kredyt frankowy i chciałbyś dołączyć do grona osób, które już uwolniły się od tego zobowiązania i odzyskały pieniądze od banku, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy. Nasza kancelaria frankowa w Lublinie oferuje profesjonalną pomoc frankowiczom. Kancelaria posiada najlepszych specjalistów od spraw frankowych w Lublinie – adwokatów i radców prawnych, którzy pomogą przejść przez cały proces.

Autorka artykułu: radca prawny Paulina Buława-Wawro

Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.