Pozew o zwrot kapitału BPH – najważniejsze informacje dla kredytobiorców zaprezentowane w przystępny sposób.
Posiadasz kredyt frankowy BPH? Otrzymałeś pozew banku BPH o zwrot kapitału? Z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować odpowiedź na pozew banku o zwrot kapitału. O tym, jak się bronić przed takimi działaniami banku dowiesz się
z niniejszego artykułu.
Dlaczego bank BPH kieruje przeciwko kredytobiorcom pozew o zwrot kapitału?
Po najnowszych orzeczeniach TSUE wiele banków, w tym bank BPH, nie decyduje się na kierowanie powództw o waloryzację, czy bezumowne korzystanie z kapitału. Domaga się za to zwrotu wypłaconego kapitału. Niejednokrotnie bardzo dużym zdziwieniem dla frankowiczów jest otrzymanie wezwania do zapłaty od BPH obejmującego zwrot kapitału – jeszcze w trakcie sprawy sądowej zainicjowanej przez kredytobiorcę. Większość osób nie rozumie, dlaczego bank wzywa do zwrotu kapitału, skoro nie zapadł jeszcze w ich sprawie prawomocny wyrok.
Przyczyną skierowania przez bank BPH wezwania do zwrotu kapitału jest to, że
w tzw. sprawach frankowych zarówno kredytobiorcom, jak i bankowi przysługują odrębne roszczenia względem siebie. Kredytobiorca może domagać się od banku zwrotu wszystkich spełnionych na rzecz banku świadczeń, zaś bank może żądać zwrotu całej kwoty wypłaconego kapitału (tzw. teoria dwóch kondykcji). Dlatego też niejednokrotnie wygrane frankowiczów w sprawach z ich powództwa nie kończą definitywnie spraw sądowych
z bankiem.
Ostatnie uchwały Sądu Najwyższego (w tym ta z 25 kwietnia 2024 r. w sprawie III CZP 25/22) przesądziły, że termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału rozpoczyna się w dniu, w którym kredytobiorca zasygnalizował nieważność umowy kredytu (np. złożył pozew). To niejako sprowokowało banki do pozywania kredytobiorców, tak by uniknąć przedawnienia roszczenia o zwrot wypłaconego kapitału.
Otrzymałem pozew o zwrot kapitału BPH – co robić?
Jeśli frankowicz otrzymał pozew o zwrot kapitału BPH, powinien podjąć następujące kroki. Kredytobiorca (pozwany) musi złożyć do sądu odpowiedź na pozew w zakreślonym przez Sąd terminie. Brak reakcji uznawany jest za przyznanie racji bankowi. Jeżeli sprawa o unieważnienie kredytu frankowego BPH jeszcze się nie zakończyła, warto wskazać na przedwczesność powództwa banku. Z kolei jeśli została stwierdzona nieważność umowy kredytowej i rozliczono się z bankiem, warto podnieść zarzut potrącenia lub wygaśnięcia roszczenia. W odpowiedzi na pozew frankowicz powinien przytoczyć argumentację prawną popierającą swoje stanowisko. W tym celu dobrze jest skonsultować się z prawnikiem od spraw frankowych z Lublina.
Pozew o zwrot kapitału BPH – zarzut potrącenia
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarzut potrącenia można złożyć nie później niż w chwili wdania się w spór co do istoty sprawy. Jeżeli wierzytelność stała się wymagalna później, zarzut potrącenia można wnieść w terminie dwóch tygodni od dnia wymagalności. Przed zgłoszeniem procesowego zarzutu potrącenia frankowicze BPH powinni złożyć wobec banku oświadczenie o potrąceniu.
W sytuacji gdy kredytobiorca dokona potrącenia przysługujących mu w stosunku do banku BPH roszczeń o zwrot rat kapitałowo-odsetkowych z roszczeniem banku o zwrot kapitału, to roszczenie banku o zwrot kapitału staje się bezzasadne. Dodatkowo skutkuje to tym, że bank nie będzie mógł naliczać kredytobiorcy odsetek ustawowych za opóźnienie.
Pozew o zwrot kapitału BPH – co się dzieje po złożeniu odpowiedzi na pozew?
Frankowicze mogą się zastanawiać, co wydarzy się po tym, jak złożą odpowiedź na pozew o zwrot kapitału BPH. Otóż sąd rozpoznający sprawę wyznaczy termin rozprawy, na który wezwie kredytobiorcę do osobistego stawiennictwa. Celem wezwania będzie przesłuchanie frankowicza w charakterze strony. Co natomiast dzieje się w przypadku, gdy sprawa z powództwa kredytobiorcy przeciwko bankowi nie jest jeszcze zakończona prawomocnym wyrokiem? Z dużym prawdopodobieństwem sąd rozpoznający sprawę z powództwa banku zawiesi postępowanie do czasu prawomocnego zakończenia sprawy zainicjowanej przez kredytobiorcę (sprawy pierwotnej).
Jak skutecznie bronić się przed roszczeniem banku BPH o zwrot kapitału?
Pozew o zwrot kapitału BPH z pewnością może być stresujący, jednak jego otrzymanie powinno skutkować podjęciem odpowiednich kroków. Najważniejsze jest, by nie ignorować wezwań roszczeń banku i jak najszybciej skonsultować się z prawnikiem od spraw frankowych. Sprawę z powództwa banku warto powierzyć w dobre ręce. Kancelaria Nowak, Dyś i Wspólnicy – profesjonalna kancelaria frankowa w Lublinie oferuje kompleksową pomoc prawną frankowiczom z Lublina i nie tylko. Kancelaria posiada najlepszych specjalistów od spraw frankowych – adwokatów i radców prawnych. Zajmą się oni Twoją sprawą z pełnym zaangażowaniem i przedstawią odpowiednią kontrargumentację dla roszczeń banku.
Autorka artykułu: radca prawny Paulina Buława-Wawro
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.