PKO BP rozpoczął wysyłanie wezwań do zapłaty kapitału do frankowiczów, którzy rozpoczęli działania związane z unieważnieniem kredytu frankowego PKO BP. Działania związane z wysyłaniem wezwań do zapłaty PKO BP bank kieruje także do drugiej grupy frankowiczów. Chodzi o kredytobiorców, którzy:
- Podejmowali próby mediacji w sądzie polubownym przed Komisją Nadzoru Finansowego.
- Złożyli wniosek o wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu frankowego.
- Nie podjęli żadnych działań prawnych w zakresie unieważnienia umowy kredytu frankowego.
W niniejszym artykule kancelaria frankowa Jakubowska Dyś i Wspólnicy wyjaśnia, jakie działania prawne powinni podjąć frankowicze po otrzymaniu wezwania do zapłaty PKO BP o zwrot kapitału.

Wezwanie do zwrotu kapitału kredytu frankowego od PKO BP
W sytuacji zignorowania działań PKO BP lub niezareagowania we właściwym terminie bank może uzyskać znaczne korzyści. Polegają one m.in. na uzyskaniu wyroku zaocznego. Powyższe oznacza, że frankowicze będą musieli zapłacić całą kwotę udostępnionego kapitału (przed uzyskaniem prawomocnego wyroku w sprawie z powództwa frankowiczów) oraz ponieść koszty procesu sądowego zainicjowanego przez bank.
Powyżej opisana strategia wynika z wydanej w dniu 25 kwietnia 2024 r. uchwały Sądu Najwyższego. Zgodnie z tezą uchwały trzyletni okres przedawnienia roszczenia banku o zwrot kapitału rozpoczyna swój bieg od momentu zakwestionowania umowy kredytu frankowego. Sposoby zakwestionowania ważności umowy kredytowej polegają na rozpoczęciu jednej z poniższych czynności:
- Złożeniu reklamacji do banku.
- Podjęciu mediacji z bankiem.
- Próbie polubownego zakończenia sporu dotyczącego kredytu frankowego.
Czy działania PKO BP są zgodne z obowiązującym prawem?
Działania banku budzą ogromne wątpliwości zarówno po stronie frankowiczów, prawników, jak i sądów powszechnych. Z uwagi na działania instytucji bankowych Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o sygn. akt: XXVIII C 22684/24 skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytanie dotyczyło kwestii, czy obecnie prowadzone praktyki banku są zgodne z obowiązującym prawem unijnym.
Działania, które podejmuje bank są związane z próbą uniknięcia możliwości utraty prawa do odzyskania kapitału kredytu frankowego udostępnionego kredytobiorcy. Jeżeli bank podjął wobec frankowiczów działania związane ze skierowaniem wezwania do zapłaty udostępnionego kapitału, nie należy ignorować pisma. W pierwszym kroku kredytobiorcy powinni udać się do kancelarii frankowej, aby eksperci przeanalizowali powyższą sytuację.

Pozew o zwrot kapitału PKO BP – pomoc kancelarii frankowej z Lublina Jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Kancelaria frankowa z Lublina Jakubowska, Dyś i Wspólnicy posiada bogate doświadczenie w zakresie pomocy frankowiczom w zakresie unieważniania umów kredytowych w walucie CHF. Skontaktuj się z ekspertami od spraw frankowych w celu bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Następnie rozpocznij działania zmierzające do rozwiązania swojego problemu, czyli podejmij starania o unieważnienie kredytu frankowego PKO BP. Kancelaria frankowa Lublin – Jakubowska, Dyś i Wspólnicy – posiada grono radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w prowadzeniu spraw frankowych. Powierzając prowadzenie swojej sprawy kancelarii frankowej w Lublinie masz gwarancję, że temat zostanie poprowadzony kompleksowo z zachowaniem największej staranności. Wynagrodzenie za prowadzenie sprawy jest indywidualnie ustalane po szerokim zapoznaniu się przez specjalistów z poziomem skomplikowania sprawy. Co najważniejsze, możesz skorzystać z niezobowiązującej analizy umowy, aby sprawdzić, jakie masz możliwości.
Autor artykułu: Redakcja Kancelarii Radców Prawnych jakubowska, Dyś i Wspólnicy
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.