Po raz szósty polski sąd skierował pytania prejudycjalne dotyczące SKD (sankcja kredytu darmowego) do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeczenia będące odpowiedzią na kwestie interesujące polskie sądy odegrają kluczową rolę w kształtowaniu praw konsumenckich w Polsce w zakresie sankcji kredytu darmowego. Sankcja ta, mająca na celu ochronę konsumenta, zrewolucjonizowała sposób, w jaki rozpatrywane są przypadki naruszeń przez instytucje finansowe, takich jak np. brak pełnej informacji o kosztach kredytu.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjrzy się sankcji kredytu darmowego
SKD – pytania do TSUE Sądu Okręgowego w Krakowie
Korzystne orzeczenia TSUE mogą spowodować falę pozwów porównywalną z tą jaka miała miejsce przy kredytach frankowych. Pierwsze pytania w zakresie sankcji kredytu darmowego już trafiły do TSUE. Sąd Okręgowy w Krakowie skierował dwa pytania. Jedno z nich dotyczy kredytowanej prowizji. Jest to jeden z podstawowych zarzutów stawianych w tego typu sprawach. Drugie pytanie dotyczy odsetek i ich naliczania. Kwestia ta jest ważna przede wszystkim w kontekście obowiązku informacyjnego spoczywającego na instytucjach finansowych.
SKD – o co zapytał TSUE Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia
Z kolei Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie skierował dwa pytania prejudycjalne dotyczące możliwości scedowania przez konsumenta swoich roszczeń wynikających z sankcji kredytu darmowego na inne podmioty w kontekście art. 22 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE. Natomiast drugie pytanie odnosi się do zagadnienia badania przez sąd czy umowa cesji jest uczciwa i nie narusza praw konsumentów.
Sąd Okręgowy w Poznaniu – pytania o sankcję kredytu darmowego
Sąd Okręgowy w Poznaniu przedstawił istotne pytanie, czy zgodne z dyrektywą 2008/48/WE są postanowienia umowne, których treść nie jest wynikiem indywidualnych uzgodnień między stronami, a które przewidują oprocentowanie naliczane od całej kwoty kredytu udzielanego konsumentowi obejmującej nie tylko kwotę rzeczywiście wypłaconą konsumentowi, ale również przeznaczane na pokrycie kosztów udzielanego kredytu.
Pytania do TSUE o SKD – Sąd Rejonowy w Łodzi
W lipcu 2024 r. Sąd Rejonowy w Łodzi skierował aż siedem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania te dotyczą poniższych kwestii.
- Możliwości pobierania odsetek od kredytowanych kosztów kredytu oraz konieczności określenia, że kredytodawca nalicza odsetki również od tej części kredytu.
- Informowania konsumenta, że w związku z przedterminową spłatą kredytu ma prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji za jego udzielenie.
- Pouczenia konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy kredytu w terminie 14 dni od dostarczenia mu wszystkich wymaganych warunków umowy, nawet jeśli warunki te znajdują się już w umowie w momencie jej podpisania.
- Czy zgodne z dyrektywą 93/13/EWG jest ograniczenie terminu do złożenia oświadczenia o skorzystaniu z SKD do roku od dnia wykonania umowy rozumianego jako dzień wypłaty całości kredytu.
Czy zgodne z zasadą proporcjonalności jest zastosowanie SKD, w sytuacji kiedy konsument nie jest pokrzywdzony naruszeniem przepisów dyrektywy przez umowę kredytu, a także gdy ochrona konsumenta jest zapewniona na podstawie innych przepisów, w tym przepisów o postanowieniach niedozwolonych (dyrektywy 93/13/EWG).
TSUE o SKD – konsekwencje dla banków i konsumentów
Dla konsumentów wyroki TSUE będą stanowić ważny krok w kierunku wzmocnienia ich pozycji wobec instytucji finansowych. Dzięki sankcji kredytu darmowego kredytobiorcy mogą skutecznie dochodzić swoich praw i unikać nieuczciwych praktyk bankowych. Polskie prawo musi dostosować się do standardów unijnych, co oznacza większą transparentność i odpowiedzialność instytucji finansowych. Konsumenci mogą oczekiwać, że przyszłe regulacje będą jeszcze bardziej chronić ich interesy, a orzeczenia TSUE staną się fundamentem dalszych zmian w tym zakresie.
Sankcja kredytu darmowego – pomoc Kancelarii z Lublina
Sankcja kredytu darmowego stanowi istotny element w walce o prawa konsumentów na rynku kredytowym. Orzeczenia TSUE z dużym prawdopodobieństwem wyznaczą nowe standardy, które wpłyną na przyszłość rynku kredytowego w Polsce, stawiając konsumentów na silniejszej pozycji wobec instytucji finansowych. Kancelaria prawna z Lublina – Nowak, Dyś i Wspólnicy – zajmuje się pomocą kredytobiorcom gotówkowym, którzy zawarli z bankami umowy posiadające wadliwe zapisy. Aby skorzystać z bezpłatnej analizy kredytu, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy.
Autorka artykułu: radca prawny Marcelina Suska
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.