fbpx

Ugoda frankowa mBank – jakie są korzyści ugody frankowej dla kredytobiorców posiadających kredyt frankowy w mBank? Na co musi zwrócić uwagę kredytobiorca, rozważając zawarcie ugody z bankiem? Jak wyglądają propozycje ugody frankowej w 2024 r.? Odpowiedzi na te jak i inne pytania związane z ugodą frankową mBank znajdują się w niniejszym artykule.

Ugody frankowe mBank 2024

Obecnie przedstawiane kredytobiorcom posiadającym kredyt frankowy w mBanku propozycje ugody  różnią się od tych, które prezentowane były frankowiczom w początkowej fazie wszczynania sporów sądowych przeciwko bankom. Pierwsze propozycje ugód były bowiem skrajnie niekorzystne dla frankowiczów, a ugoda z bankiem nie była rozwiązaniem, na które ówcześnie powinien decydować się kredytobiorca. Wydawanie przez powszechne sądy polskie licznych korzystnych wyroków w sprawach frankowych, w tym toczących się przeciwko mBank, jak i samo orzecznictwo TSUE i Sądu Najwyższego skłoniły mBank do proponowania korzystniejszych propozycji ugodowego załatwienia sporu.

Jakie są korzyści zawarcia ugody frankowej mBank?

Ugoda frankowa z mBankiem posiada mniej formalny charakter niż postępowanie sądowe. Negocjacje są prowadzone z bankiem celem osiągnięcia porozumienia, co sprowadza się do szybszego rozwiązania sporu niż w przypadku rozpoznania sprawy w toku postępowania sądowego. Rezultat takich negocjacji w niektórych przypadkach może być bardzo zbliżony finansowo do tego jaki ostatecznie osiągnięty byłby w wyniku wydania przez sąd stosownego orzeczenia. Zatem ugoda frankowa mBank stanowi obecnie alternatywny do procesu sposób rozwiązania sporu.

Warunki ugody frankowej

Ugoda mBank zależna jest od wielu czynników. Warunki ugody frankowej w głównej mierze zależne są od tego:

  • Czy kredyt został już spłacony czy nadal jest jeszcze spłacany.
  • Czy zostało już wszczęte postępowanie sądowe.
  • Jaka jest wysokość środków wpłaconych na rzecz banku względem udostępnionego przez bank kapitału (kwoty kredytu).
ugoda frankowa mBank Kancelaria Nowak Dyś i Wspólnicy

Zazwyczaj propozycja mBank dotycząca ugody frankowej opiera się na umorzeniu kwoty pozostałej do spłaty całości kredytu. Ponadto w zależności od tego, ile pieniędzy kredytobiorca wpłacił na rzecz mBank, ugoda może zawierać zwrot przez bank na rzecz kredytobiorcy wyliczonej kwoty lub obowiązek zapłaty przez kredytobiorcę na rzecz banku określonej kwoty. Taka ugoda CHF ma prowadzić do całkowitego rozliczenia kredytu jako spłaconego, a co za tym idzie uwolnienia się przez kredytobiorców od zobowiązania kredytowego.

Drugą najczęściej występującą wersją propozycji ugody frankowej mBank jest przeliczenie pozostałej do spłaty kredytu kwoty po niższym, bardziej korzystnym kursie franka szwajcarskiego. Powyższe powoduje zmniejszenie ostatecznej kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Takie rozwiązanie wpływa również na obniżenie wysokości miesięcznej raty kredytu.

Na zwrócić uwagę podczas zawierania ugody frankowej z mBankiem?

Zawsze na początku należy zapoznać się z całą treścią zaproponowanej ugody oraz z dołączonymi do niej załącznikami (jeśli występują).

Natomiast szczególnie należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Dotyczące rozliczenia się z bankiem, w szczególności sposób jak i termin takiego rozliczenia.
  • W przypadku gdy toczy się już postępowanie sądowe, czy ugoda zawiera rozliczenie kosztów takiego postępowania, a jeśli tak to kto je ponosi.
  • W przypadku kredytu niespłaconego, czy ugoda porusza kwestię listu mazalnego i jeśli tak to czy określa termin na jego przesłanie przez bank.

Czy spełnia się warunki wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Ewentualny brak spełnienia tam wskazanych przesłanek może przesądzić o tym czy zawarcie ugody będzie dla kredytobiorców opłacalne

kancelaria frankowa Nowak, Dyś i Wspólnicy

Dodatkowo warto też jest za każdym razem przeprowadzić negocjacje z bankiem odnośnie przedstawionej propozycji ugody, gdyż można wynegocjować lepsze warunki niż w otrzymanej pierwotnie propozycji.

Ugoda frankowa mBank – sprawdź, zanim podpiszesz

W związku z licznymi zmiennymi mającymi wpływ na ocenę czy zawarcie ugody w danym przypadku będzie korzystne dla kredytobiorcy należy taką decyzję każdorazowo poprzedzić dokonaniem indywidulnej analizy warunków i treści postanowień zaproponowanego przez bank porozumienia. Kluczowe znaczenie mają w tym przypadku zatem takie elementy jak rodzaj zawartej umowy kredytu czy sytuacja finansowa frankowicza.

Wobec tego celem zabezpieczenia interesów klienta zalecane jest, by kredytobiorca rozważający zawarcie ugody frankowej z mBank skontaktował się kancelarią specjalizującą się w sprawach frankowych. Analiza indywidualnej sytuacji, w tym umowy kredytu frankowego, przeprowadzona przez ekspertów pozwoli kredytobiorcy poznać wszystkie możliwe rozwiązania sporu z bankiem i poznać zalety i wady każdego z nich.

Autor artykułu: Maciej Ścibisz, aplikant radcowski

Bądź na bieżąco! Śledź nasze profile w social mediach.