Ugoda frankowa Millennium – czy frankowicze powinni się na nią zdecydować? Czym różnią się obecne propozycje ugód od pierwszych ofert banku? Co powinni wiedzieć kredytobiorcy frankowi, zanim przyjmą propozycję od Millennium? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w tym artykule.
W poprzednich latach wiele banków nie wskazywało chęci do ugodowego załatwienia spraw związanych z kredytami frankowymi na warunkach satysfakcjonujących kredytobiorców. Prowadziło to do licznych sporów sądowych między frankowiczami a instytucjami finansowymi.
W ostatnim czasie obserwuje się jednak pewną zmianę podejścia ze strony niektórych banków do ugód frankowych, w tym Banku Millennium. Zaczął on proponować ugody mające na celu rozwiązanie sporów frankowych na poziomie, który pozwalał na wyważenie także uzasadnionych roszczeń konsumenta.
Kto otrzyma propozycję ugody frankowej Millennium?
Należy zauważyć, że w 2024 r. odnotowaliśmy wzrost składanych przez banki coraz korzystniejszych propozycji ugodowych w sprawach frankowych. Propozycje ugody z bankiem Millennium mogą otrzymać klienci, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego. Ugody te na obecnym etapie kierowane są do frankowiczów, którzy nadal spłacają swoje kredyty, a w toku postępowania sądowego również i do tych, którzy mogą się pochwalić spłaconym kredytem frankowym.
Czy warto zawrzeć ugodę frankową z bankiem Millennium?
Decyzja o zawarciu ugody z bankiem Millennium zależy od wielu czynników:
- sytuacji finansowej kredytobiorcy.
- rodzaju posiadanej umowy.
- celów, które dany frankowicz chce osiągnąć.
Niewątpliwie ugoda frankowa to jeden ze sposobów rozwiązania sporu z bankiem. Zgoda na zakończenie sporu sądowego poprzez zawarcie ugody często wiąże się z kompromisem. Polega on na tym, że obie strony rezygnują z części swoich roszczeń. W przypadku banku Millennium może to oznaczać, że frankowicz godzi się na określone warunki spłaty kredytu lub na w miarę korzystne przewalutowanie. W zamian bank może się zgodzić na umorzenie części zadłużenia lub mniej korzystne dla siebie warunki.
Co jest lepsze: wyrok czy ugoda frankowa Millennium?
Decyzja o zawarciu ugody frankowej Millennium powinna być podjęta po dokładnym zweryfikowaniu sytuacji finansowej i osobistej frankowicza. Nie bez znaczenia dla treści przedstawianych rozwiązań będzie także stopień zaawansowania sporu z bankiem. Należy podkreślić, że każda wadliwa umowa kredytu frankowego jest inna. W związku z tym wymaga dogłębnej analizy, tak aby móc ocenić, co jest bardziej korzystne dla frankowiczów – ugoda czy wyrok. Unieważnienie umowy kredytu frankowego oraz zawarcie ugody to dwa różne podejścia do rozwiązania problemów w sprawach frankowych.
Unieważnienie kredytu frankowego Millennium
Unieważnienie umowy kredytu CHF Millennium oznacza, że umowa jest traktowana jako nieważna od samego początku. Co za tym idzie, strony nie mają obowiązków ani praw z niej wynikających. W praktyce po prawomocnym wyroku sądowym unieważniającym umowę obie strony powinny zwrócić sobie to, co względem siebie świadczyły. Unieważnienie umowy może przynieść kredytobiorcy wiele korzyści:
- Brak obowiązku spłaty rat kredytu w przyszłości.
- Rozliczenie kredytu.
- Wykreślenie zabezpieczenia hipotecznego z księgi wieczystej.
- Eliminacja weksla.
Ugoda z bankiem Millennium
Z kolei zawarcie ugody frankowej Millennium to mniej formalne podejście. Polega ona na negocjacjach pomiędzy frankowiczem a bankiem Millennium w celu osiągnięcia wspólnego porozumienia. Należy pamiętać, że ugoda z bankiem Millennium ma przede wszystkim jedną zaletę. Pozwala na szybsze od procesu sądowego rozwiązanie problemu i uzyskanie dla kredytobiorcy korzystnego rozstrzygnięcia – w niektórych przypadkach zbliżonego do finansowych skutków jak przy nieważności wyroku. Warunki ugody mogą przewidywać również korzystniejszy sposób spłat rat kredytu, który wyeliminuje ryzyko wahań kursowych.
Warto pamiętać, że propozycja ugodowa banku Millennium może być uzależniona od wielu czynników, w tym wysokości kredytu oraz etapu postępowania sądowego. Istotnym jest, aby w projekcie ugody z bankiem uwzględnić następujące kwestie:
- Koszty wszczętego postępowania sądowego. Ważne jest, aby ustalić, kto pokryje koszty wszczętego już procesu, czyli koszty sądowe oraz koszty zastępstwa procesowego;
- Zasady i terminy wzajemnych rozliczeń. Kluczowe jest, aby szczegółowo określić zasady, które będą regulować wzajemne rozliczenia stron oraz terminy ich realizacji.
- Sytuację podatkową Warto zweryfikować, czy spełniamy przesłanki wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. W przypadku braku spełnienia przesłanek tam zawartych kredytobiorca może narazić się na powstanie obowiązku podatkowego, który w przypadku umorzenia lub wypłacenia kwot przez bank będzie dotkliwy dla frankowiczów.
Uwzględnienie tych kwestii w projekcie ugody frankowej Millennium pozwoli na jasne określenie praw i obowiązków obu stron oraz może pomóc w uniknięciu przyszłych sporów.
Dla wielu frankowiczów ugoda może stanowić korzystne rozwiązanie, które może stanowić alternatywny sposób zakończenia sporu z bankiem. Przed zawarciem ugody z bankiem niewątpliwie warto zwrócić się do kancelarii specjalizującej się w ochronie praw konsumentów. Zespół Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy z Lublina to wykwalifikowani prawnicy posiadający doświadczenie w reprezentowaniu interesów kredytobiorców w sporach z bankami. Nasi eksperci starannie przeanalizują sytuację frankowiczów w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, która z dróg zakończenia sporu z bankiem będzie optymalna.
Autorka artykułu: radca prawny Agnieszka Heromińska
Znaj swoje prawa! Obserwuj nasze kanały w social mediach: