Ugoda PKO BP może kusić część frankowiczów, którzy chcą szybciej zakończyć spór z bankiem. Natomiast ważne jest, aby zgłębić wszystkie aspekty związane z zawarciem ugody z bankiem, aby pojąć w pełni świadomą decyzję.
W poprzednich latach banki rzadko wychodziły z inicjatywą ugodowego rozwiązania tematu wadliwych kredytów frankowych. Biorąc jednak pod uwagę obecne statystyki rozstrzygnięć sądowych (ponad 90% spraw wygranych przez kredytobiorców frankowych), niektóre banki uruchomiły procedury pozwalające na zawarcie ugody frankowej.
Ugoda PKO BP a kredyt frankowy. Ile kredytów CHF udzielił bank?
Bank PKO BP to bank z największym portfelem kredytów frankowych. To oznacza, że w latach 2004-2010 udzielił największej liczby kredytów frankowych. Ich wartość to ponad 17,9 miliarda złotych. Nie dziwi więc fakt, że przeciwko PKO Bankowi Polskiemu toczy się największa liczba postępowań związanych z unieważnieniem umowy kredytowej. Liczba spraw toczących się przeciwko PKO BP we wrześniu 2023 roku wynosiła prawie 28 tysięcy.
Wygrane frankowiczów z PKO BP
W większości spraw wniesionych przeciwko bank PKO BP frankowicze domagają się unieważnienia umów kredytowych powiązanych z kursem CHF. Frankowicze wygrywają ponad 97% procesów wytoczonych przeciwko PKO BP. Przeważająca ilość spraw zakończona zostaje poprzez unieważnienie umowy kredytowej. Z kolei odfrankowienie stanowi rzadkość.
Ugoda PKO BP – jak wygląda proces?
W sprawach wytoczonych przeciwko PKO BP zdecydowana większość spraw kończy się wygraną kredytobiorców. W związku z tym bank coraz częściej wychodzi z propozycją zakończenia sporu poprzez zawarcie ugody sądowej. Jaką propozycję Bank PKO BP składa kredytobiorcom?
- umorzenie części salda oraz dalsza spłata kredytu w oparciu o zasady zobowiązania złotowego i stałe oprocentowanie.
- umorzenie salda pozostającego do spłaty oraz zwrot wynegocjowanej kwoty.
Aktualne ugody PKO BP kierowane są wyłącznie do klientów posiadających aktywne umowy kredytowe. Oznacza to, że osoby, które już spłaciły kredyt, nie mają zagwarantowanych konkretnych warunków. Wszystko zależy od indywidualnej decyzji banku.
Czy ugoda PKO BP to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy? Bardzo często kredytobiorca nie jest w stanie tego samodzielnie i obiektywnie stwierdzić. Dzieje się tak gdy podczas negocjacji oraz zawierania ugody PKO BP nie korzysta z pomocy doświadczonego procesowo prawnika specjalizującego się w sprawach frankowych.
Ugoda z PKO BP – co powinni wiedzieć frankowicze?
Frankowiczu, pamiętaj, jeżeli chcesz zawrzeć ugodę z PKO BP nie powinieneś:
- podejmować decyzji o zawarciu ugody frankowej bez konsultacji z prawnikiem, najlepiej specjalizującym się w prawie bankowym.
- wierzyć z zapewnienia banku, nie sprawdzając zapisów ugody.
- samodzielnie negocjować warunków ugody PKO BP. Tę kwestie zawsze należy pozostawić profesjonaliście, czyli prawnikowi, który posiada doświadczenie w mediacjach z bankiem.
Czy warto skorzystać z możliwości zawarcia ugody z PKO BP?
Ugoda frankowa według zapewnień PKO BP stanowi zwycięstwo dla obu stron. Zasadniczym celem ugody jest jednak ochrona interesów i zysków instytucji finansowej. Zdarza się, że zapisy zawarte w ugodach nie są korzystne dla klientów banków. Należy pamiętać, że wyrok unieważniający umowę kredytu skutkuje wyzerowaniem zadłużenia oraz zwolnieniem z dalszego spłacania rat kredytu. Warto dodać, że w wielu przypadkach frankowicze nadpłacili kapitał. W związku z tym przysługuje im od banku zwrot wpłaconej nadwyżki. Kredytobiorcy mogą liczyć również na ustawowe odsetki za opóźnienie, także przez cały czas trwania postępowania sądowego (statystycznie trwa około 3 lat).
Może jednak się zdarzyć, że w toku starannie prowadzonych negocjacji ugodowych pojawi się propozycja, której założenia nie będą zanadto odległe od rezultatu, jakie mógłby uzyskać kredytobiorca w przypadku prawomocnego wyroku unieważniającego umowę kredytu. Wówczas propozycja tego rodzaju może być korzystną alternatywą, zwłaszcza w sytuacji nadmiernie przedłużającego się postępowania sądowego.
Wyroki TSUE przeciwko PKO BP
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-520/21 wskazał, że bank nie ma uprawnień do domagania się od konsumenta rekompensaty za bezumowne korzystanie z udostępnionego kapitału. Podobne stanowisko TSUE zawarł w postanowieniu C-488/23. Pozycję frankowiczów jeszcze bardziej wzmocniły wyroki w sprawach C-140/22 i C-28/22, które umocniły stanowisko, że banki nie mają prawa do waloryzacji kapitału. Korzystne orzecznictwo daje frankowiczom szansę na możliwość domagania się odsetek ustawowych za opóźnienie od PKO BP po unieważnieniu umowy kredytowej.
Orzecznictwo TSUE i polskich sądów wzmocniło pozycję polskich kredytobiorców frankowych, a to daje solidny mandat do prowadzenia ewentualnych negocjacji ugodowych już w toku prowadzonego procesu sądowego.
Autorka artykułu: radca prawny Angelika Malesza
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.