Wyrok w sprawie frankowej – ile trzeba na niego czekać? Zastanawiają się nad tym zarówno frankowicze, którzy już wytoczyli powództwo przeciwko bankowi, jak i osoby, które dopiero chcą pozwać bank.
Na początek dobra informacja. Na wyrok w sprawie dotyczącej unieważnienia kredytu frankowego, czyli kredytu hipotecznego wyrażonego we franku szwajcarskim w roku 2024 trzeba czekać zdecydowanie krócej niż w latach poprzednich. Wynika to przede wszystkim z faktu, że orzecznictwo i doktryna w sposób nie budzący wątpliwości ugruntowała się na korzyść kredytobiorców frankowych.
Wyrok w sprawie frankowej – TSUE za frankowiczami
Zarówno orzecznictwo TSUE jak i polskich sądów jest jednoznaczne. To frankowicze mają rację a nie banki. Ma to odzwierciedlenie w szybkości wyrokowania. Oczywiście na korzyść konsumentów związanych umowami kredytów hipotecznych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego.
Naturalnie na to, ile trzeba czekać na wyrok w sprawie frankowej ma znaczenie wiele indywidualnych aspektów, m.in.:
- sąd do którego wniesiemy pozew.
- wylosowany sędzia który naszą sprawę będzie rozpatrywał.
Frankowicze Lublin – ile muszą czekać na wyrok w sprawie kredytu frankowego?
Przejdźmy do konkretów i weźmy pod lupę wyroki zapadłe w Lublinie w 2024 roku. Materiał porównawczy dotyczy wyroków zapadłych od dnia 1 stycznia 2024 r. do 17 lipca 2024 r. Analizę oparłem na wyrokach zapadłych w sprawach obsługiwanych przez spółki należące do Grupy Kapitałowej Votum, w tym pośrednio przez Kancelarię Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy. Poniżej przytoczę ważne i jednoznaczne wnioski.
W Lublinie nie zapadł żaden wyrok frankowy oddalający powództwo kredytobiorców CHF.
Średni czas oczekiwania na wyrok frankowy w Lublinie (wyrok sądu I instancji) wynosi 1 rok. Z kolei średni czas oczekiwania w Lublinie na wyrok sądu II instancji wynosi 6 miesięcy.
Przypominam, że powyższe średnie czasy oczekiwania na wyrok dotyczą spraw obsługiwanych przez kancelarię Nowak, Dyś i Wspólnicy w okresie od 1 stycznia 2024 r. do chwili obecnej.
Jeśli chodzi o wyroki w sprawach frankowych we wcześniejszych latach jako dane do porównania posługujemy się takimi wytycznymi jak: data wniesienia pozwu, wyroku Sądu I oraz II instancji. Z uwagi na zawężony zakres spraw do porównania przyjmowana długość postępowania jest uśredniona. To oznacza, że mogą zdarzyć się sprawy frankowe z dłuższym czasem rozpatrywania, jak i krótszym.
Szybsze wyroki frankowe w Lublinie
Od 2022 roku poprawiła się długość postępowania w sprawach frankowych Lublinie. W I instancji wynosi od ok. 4 miesięcy do 1 roku i 2 miesięcy). Równie szybko, co postępowanie I instancji, toczy się postępowanie przed sądem II instancji. Średnia długość postępowania odwoławczego wynosi od ok. 6 miesięcy do 1 roku i 1 miesiąca. Szybkość procedowania przed sądami obu instancji przekłada się na szybkość uzyskania prawomocnego wyroku w sprawach frankowych. W sprawach, gdzie pozew złożono w 2022 roku i latach następnych długość całego postępowania (czyli od daty złożenia pozwu do wyroku sądu II instancji) wynosi od ok. 1 roku i 1 miesiąca do 2 lat.
Wyrok w sprawie frankowej Warszawa
Dla porównania w Warszawie średnia długość uzyskania wyroku w sprawie frankowej przed sądem I instancji wynosi tyle, ile wynosi postępowanie przed sądami obu instancji w Lublinie (ok. 1 rok i 9 miesięcy). Za porównanie przyjęto rok 2022 jako rok, w którym został złożony pozew.
Czas oczekiwania na wyrok CHF w Gdańsku
Również dłużej niż w Lublinie toczy się postępowanie w Gdańsku. Konkludując w apelacji białostockiej, warszawskiej oraz gdańskiej postępowanie przed sądem II instancji trwa od ok. 1 roku i 5 miesięcy do 1 roku i 10 miesięcy (czyli tyle ile obecnie średni czas do wyroku prawomocnego w Lublinie).
Teoria salda – sprawy frankowe
W Lublinie podczas orzekania nie jest stosowana teoria salda. Jedynie w przypadku powództwa banku sąd niekiedy potrąca kwoty zgodnie z naszym oświadczeniem o potrąceniu, tym samym zostawiając nam nadwyżkę pieniężną oraz odsetki od kwoty nadwyżki. Ponadto od początku 2024 roku nie zapadł w Lublinie wyrok, w którym sąd orzekłby o zarzucie zatrzymania podniesionym przez pozwanego.
Podsumowując, obszar apelacji lubelskiej, czyli takie największe ośrodki miejskie jak Lublin, Radom, Zamość, Siedlce, Kraśnik, Puławy, Biała Podlaska, Chełm, Włodawa mogą poszczycić się najszybszym uzyskiwaniem wyroków prawomocnych w sprawach frankowych i co ważne w pełni korzystnych wyroków na rzecz frankowiczów.
Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej porady dotyczącej kredytów frankowych, skontaktuj się z ekspertami z Kancelarii Radców Prawnych Nowak, Dyś i Wspólnicy. Kancelaria zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu kancelarii prawnych „Rzeczpospolitej” w regionie Lubelszczyzna i Podkarpacie.
autor artykułu: radca prawny Michał Dyś, wspólnik zarządzający