Klauzule abuzywne w kredytach euro – co powinieneś o nich wiedzieć? Kredyty powiązane z walutą obcą, w tym w euro, stały się popularnym wyborem wśród polskich kredytobiorców. Powodem tego były głównie niższe stopy procentowe i ówcześnie występujące korzystne kursy walutowe. Niemniej jednak związane z nimi ryzyko finansowe oraz niejasności prawne mogą prowadzić do poważnych problemów. Czy umowy kredytowe euro zawierają postanowienia abuzywne? Czy kredytobiorcy z umowami w euro unieważniają je podobnie jak frankowicze?
Czym są klauzule abuzywne w kredytach euro?
Za klauzule abuzywne w kredytach euro mogą zostać uznane takie zapisy w umowie, które:
- Nie zostały uzgodnione indywidualnie z konsumentem.
- Jednocześnie kształtują prawa lub obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z jego interesem i dobrymi obyczajami.
Aby mówić o klauzulach abuzywnych w kredytach euro, wszystkie wyżej wymienione okoliczności muszą wystąpić łącznie. Spełnienie wszystkich przesłanek powoduje, że takie postanowienie zawarte w umowie nie wiąże konsumenta.
Najprościej o klauzulach abuzywnych w kredytach euro
Powyższa definicja jest dość skomplikowana. Osobom nieposiadającym wiedzy specjalistycznej trudno ustalić, czy w umowie występują przedmiotowe postanowienia. Przepisy nie zawierają bowiem zamkniętego katalogu tego typu zapisów. Dla oceny, czy dane postanowienie można uznać za niedozwolone, konieczna jest szeroka analiza umowy, której często towarzyszy porównanie rozstrzygnięć sądów w zbliżonych przypadkach.
Na jakiej podstawie sądy uznają postanowienia umów w euro za nieważne?
Sądy uznają postanowienia umów w euro za nieważne głównie w poniższych sytuacjach:
- Ryzyko kursowe. Bank najczęściej nie informował kredytobiorcy o tym, w jaki sposób ustalane są kursy walut, w tej sytuacji euro, a co za tym idzie mógł je kreować w sposób niekorzystny dla konsumentów.
- Niejasne zapisy umowne. Przepisy dotyczące zasad pobierania prowizji, ubezpieczeń czy też oprocentowania są nieprecyzyjne i konsument nie może zweryfikować, w jaki sposób obliczane są dodatkowe opłaty i z jakiego tytułu.
- Brak dostatecznej informacji. Kredytobiorcy często nie byli odpowiednio informowani o ryzyku związanym z kredytami w walutach obcych.

Możliwości prawne dla kredytobiorców euro
Dla osób posiadających kredyty powiązane z euro istnieje kilka opcji, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów.
Analiza umowy przez prawnika
Warto zasięgnąć opinii specjalisty w celu zidentyfikowania potencjalnych klauzul abuzywnych w umowach euro. Złożoność kredytów w euro często wymaga wsparcia prawnego. Specjalistyczna kancelaria, taka jak Nowak, Dyś i Wspólnicy, przeanalizuje umowę oraz pomoże w podjęciu odpowiednich kroków prawnych. Dzięki temu kredytobiorcy mogą odzyskać kontrolę nad swoją sytuacją finansową i zminimalizować ryzyko związane z kredytem.

Negocjacje z bankiem
Niekiedy możliwe jest podjęcie rozmów mających na celu renegocjację warunków umowy lub zawarcie ugody. Niektóre banki proponują ugody, takie jak przewalutowanie kredytu na złotówki. Choć może to być szybsze rozwiązanie, ważne jest, aby każdą sytuację analizować indywidualnie, ponieważ nie wszystkie ugody są korzystne dla kredytobiorców.
Postępowanie sądowe
W przypadku stwierdzenia klauzul abuzywnych w kredytach euro, kredytobiorca może podjąć kroki prawne, takie jak wniesienie pozwu o unieważnienie umowy. W przypadku unieważnienia umowy kredytobiorca zobowiązany jest jedynie do zwrotu kapitału kredytu, a bank jest zobowiązany do zwrotu wszystkich dotychczasowych rat i opłat. Jest to często bardzo korzystna opcja, zwłaszcza w obliczu wzrostu kursu euro.
Klauzule abuzywne w kredytach euro – podsumowanie
Kredyty waloryzowane do euro niosą ze sobą wiele wyzwań finansowych i prawnych. Dlatego ważne jest, aby kredytobiorcy byli świadomi swoich praw i możliwości. Współpraca z prawnikiem może okazać się kluczowa w walce o lepsze warunki kredytowe lub unieważnienie umowy w całości. Skontaktuj się z Kancelarią Nowak, Dyś i Wspólnicy, aby uzyskać fachową pomoc w tej trudnej sytuacji.
Autor artykułu: radca prawny Szymon Michalak
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.