fbpx

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązania finansowe w euro lub dolarach, mogą żądać unieważnienia umowy przez sąd, podobnie jak kredytobiorcy frankowi. Chcesz dowiedzieć się, co możesz uzyskać, dochodząc swoich praw na drodze postępowania sądowego? Jakie są szanse na unieważnienie umowy w euro lub dolarach? Czym różni się kredyt w tych walutach od kredytu frankowego? Odpowiedź na pytania o kredyt w euro lub dolarach znajdziesz w niniejszym artykule.

Kredyt w euro lub dolarach – unieważnienie umowy

Kredytobiorcy posiadający kredyt w euro bądź dolarach mogą, podobnie jak kredytobiorcy frankowi, dochodzić na drodze sądowej stwierdzenia nieważności umowy. Kredyty hipoteczne powiązane z euro i dolarem amerykańskim są mniej medialne. Należy jednak pamiętać, że w większości kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej występuje niedozwolony mechanizm indeksacji.

Banki zawierając umowy kredytowe w euro bądź dolarach, wprowadzały do umowy mechanizm polegający na dokonywaniu przeliczeń według kursu kupna / sprzedaży waluty. Co kluczowe, kurs ten banki określały w tabelach kursowych ustalanych w sposób dowolny. 

Wyrok unieważniający umowę kredytu to stwierdzenie przez sąd, że umowa nie może być dalej wykonywana z uwagi na zawarte w niej klauzule abuzywne. Konsekwencja tego to zwrot na rzecz kredytobiorcy wpłaconych do banku rat kapitałowo-odsetkowych oraz kosztów okołokredytowych.

kredyt w dolarach, kredyt USD, Kancelaria Nowak Dyś i Wspólnicy

Procedura unieważnienia umowy w euro i dolarach

Sąd wydając wyrok unieważniający umowę o kredyt w euro czy też dolarach, stwierdza, że umowy nie można dłużej  wykonywać. W tej sytuacji:

  • umowę kredytu traktuje się tak, jakby nigdy nie była zawarta;
  • kredytobiorcy nie mają dłużej obowiązku uiszczania rat;
  • bank i kredytobiorca dokonują wzajemnych rozliczeń – kredytobiorca zwraca bankowi kwotę otrzymanego kapitału, a bank zwraca kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego kwoty;
  • na podstawie tzw. kwitu mazalnego następuje wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.

Czym różni się kredyt w euro bądź dolarach od kredytów frankowych?

Kredyt w euro czy dolarach nie był tak popularne, jak kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim i udzielano ich stosunkowo niewiele. Sytuacja frankowiczów i kredytobiorców zaciągających zobowiązania finansowe w omawianych walutach bywa jednak bardzo podobna. W każdej z tych umów zastosowano takie same niedozwolone postanowienia dające szanse na unieważnienie umowy.

Podstawowa różnica w kredytach powiązanych z EUR i USD względem kredytobiorców CHF to waluta, do jakiej przewaloryzowano kredyt. Dodatkowo, w przypadku kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim doszło do znacznego podrożenia tej waluty. To w konsekwencji spowodowało dużo większy wzrost salda zadłużenia. W przypadku kredytów w euro i dolarach wzrost ten nie był aż tak znaczący. Jednak w świetle obecnego orzecznictwa nie ma to aż takiego znaczenia i nie stanowi przeszkody w dochodzeniu swoich praw.

kredyt w euro, kredyt EUR, Kancelaria Nowak Dyś i Wspólnicy

Pomoc kredytobiorcom EUR i USD

W sprawach kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, w tym w euro i dolarach, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ich doświadczenie w podobnych procesach, np. frankowych, pozwala na sprawne koordynowanie przebiegu sprawy. Unieważnienie umowy kredytowej to zagadnienie wielowątkowe, które potrafi trwać wiele miesięcy. Zachęcamy do skontaktowania się Kancelarią Nowak, Dyś i Wspólnicy. Pracuje ona na terenie Lublina i całego województwa. Skuteczność ekspertów z Kancelarii potwierdza zajęcie przez nią I miejsca w Rankingu Rzeczpospolitej w kategorii Największa Kancelaria w Regionach Lubelszczyzna i Podkarpacie.

Autorka artykułu: radca prawny Agnieszka Heromińska

Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.