Ugoda Raiffeisen – co powinni wiedzieć o niej frankowicze? Propozycja zawarcia ugody z Raiffeisen Bank International AG (dawny Polbank) jeszcze do niedawna była tematem, który nie dotyczył kredytobiorców toczących z nim spór sądowy.
Do końca 2023 roku Raiffeisen Bank nie był nastawiony na zawieranie ugód. Trwał na stanowisku, że umowa jest prawidłowo skonstruowana i nie zawiera w swojej treści postanowień niedozwolonych. Jednakże w 2024 roku nastąpiła zmiana i do frankowiczów zaczęły spływać propozycje ugodowe.
Jakie są zatem propozycje Banku Raiffeisen w sprawie ugody frankowej? Na czym polega zawarcie ugody z bankiem? Jakie korzyści płyną z jej zawarcia? Na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Na czym polega ugoda frankowa z Raiffeisen Bank?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym w ogóle jest ugoda. Zgodnie z art. 917 Kodeksu Cywilnego:
„Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie alby by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.”
Zatem zawarcie ugody z Raiffeisen Bank w sprawie kredytu frankowego jest rezygnacją każdej ze stron sporu z części przysługujących jej roszczeń. Oprócz tego ugoda Raiffeisen powinna zapobiegać powstaniu sporu w przyszłości.
Ważnym aspektem jest także etap, na jakim znajduje się dana sprawa: przedprocesowym czy w trakcie procesu. Jest to istotne, bowiem każdy etap sprawy przynosi inne warunki ugody i korzyści z ugody dla kredytobiorcy.
Ugoda Raiffeisen – jakie warunki oferuje bank?
Ugoda Raiffeisen jest jednym ze sposobów zakończenia sporu z bankiem. Dokonując analizy czy ugoda z Raiffeisen Bank jest korzystna, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in.:
- Sytuację finansową kredytobiorcy.
- Postanowienia umowy kredytowej.
- Konsekwencje wynikające z treści ugody.
Postanowienia ugody Raiffeisen również mogą być różnie, w zależności od powyżej wskazanych czynników. Przykładowe z nich to:
- Obniżenie kapitału pozostałego do spłaty.
- Zwrot całości lub części nadpłaty ponad kapitał udzielonego kredytu.
- Zmianę waluty kredytu z CHF na PLN.
- Zwrot części odsetek za opóźnienie.
- Zwrot powstałych kosztów procesu.
Ugoda z bankiem Raiffeisen – czy jest korzystna?
Kredytobiorcy frankowi zdają sobie pytanie, czy ugoda Raiffeisen jest korzystna? Istotna w tej kwestii jest analiza ekonomiczna proponowanej ugody. Frankowicze powinni dokonać porównania propozycji ugody Raiffeisen z korzyściami, jakie płyną z ewentualnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej. W takim bowiem przypadku konsument zwraca bankowi udostępniony kapitał, natomiast bank musi zwrócić wszystkie wpłacone przez kredytobiorcę raty kapitałowo-odsetkowe. Aktualnie Bank Raiffeisen proponuje w większości ugodę polegającą na przewalutowaniu kredytu na złotówkowy oraz obniżenie części salda zadłużenia.
Zatem frankowicz powinien rozważyć, czy jest w stanie zgodzić się na ustępstwa w ewentualnej ugodzie, a jeśli tak, to na jakie. Warto jednak zapoznać się z każdą ofertą banku i jednocześnie pamiętać o tym, że nie trzeba od razu jej akceptować.
Negocjacje z Raiffeisen Bank. Na czym polegają?
Trzeba pamiętać, że każda umowa kredytu frankowego jest inna. Różnią się też okoliczności, w jakich były zawierane. Kluczowe znaczenie może mieć każde zdanie zawarte w treści propozycji ugody. Otrzymując propozycję ugody ze strony Raiffeisen Bank, ważna jest także strategia działania. Jeżeli frankowicz nie posiada fachowej wiedzy warto skonsultować przedstawioną propozycję ugody z radcą prawnym lub adwokatem od spraw frankowych. Dzięki temu kredytobiorca uniknie pułapek, które doprowadziłyby do podpisania niekorzystnej dla niego ugody.
Reasumując, zawarcie ugody dla wielu kredytobiorców może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Ugoda frankowa Raiffeisen pomoże uniknąć postępowania sądowego, które może trwać jeszcze wiele miesięcy, a dodatkowo uwolnić się od wadliwego produktu, jakim jest kredyt indeksowany bądź denominowany do waluty obcej. Niemniej, przed zawarciem ugody warto byłoby zwrócić się do kancelarii frankowej specjalizującej się ochronie praw konsumentów w celu dokładnego i fachowego przeanalizowania stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Autorka artykułu: radca prawny Agnieszka Widomska-Rakowska
Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.