fbpx

Szacuje się, że banki w latach 2004-2009 udzieliły Polakom nawet do 900 tysięcy kredytów frankowych. Kiedy kurs franka szwajcarskiego zaczął wzrastać, okazywało się, że zadłużenie kredytobiorców, mimo że przez lata spłacali swoje zobowiązania, nie malało, a wręcz rosło. Do dziś wiele osób zastanawia się, czy postanowienia łączącej ich umowy były zgodne z prawem i czy warto wnieść pozew frankowy? Odpowiedź na powyższe pytania oraz inne niezbędne informacje związane z procesem przeciwko bankowi znajdziesz w dalszej części artykułu.

    Czy warto złożyć pozew frankowy?

    Podjęcie decyzji o złożeniu pozwu przeciwko bankowi to dla wielu osób trudny krok. Jednak istnieje kilka istotnych korzyści, które mogą przemawiać za tym rozwiązaniem.

    1. Unieważnienie umowy kredytu frankowego – sposób na uwolnienie się od zobowiązań

    Jednym z najczęstszych rodzajów sądowych rozstrzygnięć jest uznanie, że umowy kredytu frankowego zawierały tzw. nieuczciwe postanowienia umowne. Były one niekorzystne dla kredytobiorców, a ich wyeliminowanie prowadzi do nieważności całej umowy. Jeśli sąd uzna umowę za nieważną w całości, bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłaty poczynione w ramach umowy kredytowej. Konsument natomiast – jedynie wypłaconą kwotę kapitału kredytu. Unieważnienie umowy wiąże się również ze zwolnieniem ustanowionych zabezpieczeń kredytu tj. wykreśleniem hipoteki, zwrotem weksli czy też wygaśnięciem cesji. Pozew frankowy daje więc wiele potencjalnych korzyści.

    kredyt frankowy, kredyt CHF, pozew frankowy

    2. Odfrankowienie kredytu – zmiana warunków na korzystniejsze

    Odfrankowienie to alternatywne rozstrzygnięcie w stosunku do unieważnienia umowy. Polega na uznaniu, że umowy kredytu frankowego zawierały nieuczciwe postanowienia umowne, które były niekorzystne dla kredytobiorców. Wyeliminowanie ich z umowy skutkuje utrzymaniem jej w pozostałym zakresie. To znaczy wykonywaniem umowy tak, jakby kredyt od początku był kredytem udzielonym w walucie polskiej. Dzięki temu zadłużenie zostaje ustalone według korzystniejszych zasad, które zmniejszają jego wysokość, ale również chroni przed ryzykiem dalszych zmian kursowych. W takiej sytuacji pozew frankowy również opłaca się kredytobiorcy.

    3. Odsetki ustawowe za opóźnienie

    Kiedy już pozyskasz wszystkie niezbędne dokumenty, prawnik złoży do sądu pozew frankowy z odpowiednią argumentacją. Rozpocznie to proces zmierzający do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia.

    Jak wnieść pozew frankowy?

    Jeśli rozważasz pozew frankowy przeciwko bankowi, oto kroki, które warto podjąć, aby dobrze się przygotować:

    1. Konsultacja z prawnikiem od spraw frankowych.

    Specjaliści z Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy poinformują, jak wygląda rozliczenie z bankiem i jakie należy pozyskać dokumenty. Pomogą również ocenić:

    2. Dokładna analiza umowy.

    Prawnik sprawdzi Twoją umowę, aby znaleźć w niej zapisy, które można podważyć. To one stanowią klucz do sukcesu.

    3. Wniesienie pozwu i przebieg postępowania.

    Kiedy już pozyskasz wszystkie niezbędne dokumenty, prawnik złoży do sądu pozew frankowy z odpowiednią argumentacją. Rozpocznie to proces zmierzający do uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia.

    pozew frankowy, Kancelaria Radców Prawnych Nowak i Wspólnicy

    Pozew frankowy dotyczący spłaconego kredytu CHF

    Wiele osób może uważać, że nie można unieważnić umowy spłaconego kredytu frankowego. Takie przekonanie jest całkowicie błędne. Sąd taką umowę również może unieważnić i zasądzić na rzecz kredytobiorcy zwrot nienależnych świadczeń. Należy bowiem pamiętać, że sąd ocenia umowę na moment jej zawarcia, nie zaś na chwilę obecną. Spłata kredytu nie stoi na przeszkodzie, by wnieść pozew frankowy.

    Podsumowanie

    Uwzględniając orzecznictwo i doświadczenia frankowiczów, którzy zdecydowali się na pozew frankowy, wiemy, że banki stosowały w umowach niedozwolone postanowienia umowne. Zatem na pytanie, czy warto pozwać bank o kredyt frankowy odpowiedź wydaje się jedna: oczywiście, że tak.

    Decyzja o pozwaniu banku może być trudna, ale warto ją rozważyć, jeśli kredyt frankowy jest dla Ciebie poważnym obciążeniem. Pozew frankowy to nie tylko walka o lepsze warunki finansowe, ale też sposób na odzyskanie spokoju i stabilności. Wiele osób, które zdecydowało się na ten krok, odczuło znaczną poprawę w swoim życiu – unieważnienie umowy czy niższe raty i zwrot nadpłat mogą realnie zmienić sytuację finansową.

    Jeżeli chcesz złożyć pozew frankowy przeciwko bankowi, skontaktuj się z prawnikami od spraw frankowych z Kancelarii Nowak, Dyś i Wspólnicy. Nasi eksperci udzielą Ci kompleksowych informacji co do przebiegu procesu, przeanalizują umowę oraz rozwieją wszelkie wątpliwości.

    Autorka artykułu: adwokat Aleksandra Rybiańska

    Bądź na bieżąco, obserwuj profile Kancelarii w social mediach.